Zdravý životný štýl v sebe zahŕňa nielen pravidelné športovanie, ale aj zdravú stravu. Častokrát sa však vyhovárame na to, že zdravé potraviny sú príliš drahé, a preto nemôžeme jesť zdravo. Je to jednoduché, len je potrebné vedieť, ako na to.
Tip č. 1: Objav čaro jednoduchých zdravých jedál
Potraviny sú najdrahšou položkou v rozpočte, ale aj položkou, s ktorou sa dajú znížiť náklady. Základom je len upustiť od pohodlnosti a polotovarov a pustiť sa do vlastného pripravovania jednoduchých jedál z potravín, ktoré majú vysokú nutričnú hodnotu. Patria k nim ryby, zimná kapusta, sladké zemiaky, poľný šalát, špargľa, pečeň a mnoho iných. Recepty z týchto potravín poznali už naše staré mamy, preto odporúčame načrieť do receptárov našich predkov. Ich jednoduchá príprava navyše šetrí čas. Aj tu platí staré známe, že menej je niekedy viac, preto jesť menej, ale za to kvalitných potravín stojí za to.
Tip č. 2: Jedlá si vopred naplánuj!
Príprava toho, čo budeš variť si priprav vopred. Napíšt si 14 až 28 receptov, ktoré máš ty a tvoja rodina rada a vietš o nich, že sú zdravé. Vyberaj aj recepty, ktoré sú nielen lacnejšou variantou, ale hlavne zdravou a kvalitnou. Nielenže budeš mať lepšiu predstavu o tom, čo zješ, ale práve tu sa dá ušetriť najviac peňazí a času. Pri plánovaní jedál sa tak vyhneš aj častému tráveniu času v obchodoch a neplánovaným nákupom. Ak ťa písanie si zoznamu potravín bude veľmi obťažovať, využite na to mobilné aplikácie. Dnes v nich okrem receptov nájdeš aj pomôcku, ktorá za teba pripraví nákupný zoznam. Jeden taký recept na fit celozrnné palacinky nájdeš aj na našom webe. 🙂
Tip č. 3: Mäso pripravuj hromadne
Pokiaľ ide o mäso, hromadné varenie je veľmi užitočné. Ak natrafíš na dobrý zdroj čerstvého mäsa za dobrú cenu, je dobré kupovať ho ako celok a pripraviť si ho na rôzne spôsoby aj na celý týždeň opakovane, no vždy na iný spôsob. Napríklad celé kura môžetš použiť na rôzne chody jedál počas celého týždňa. Kosti, chrbát, prípadne krídla do polievok; prsia, stehná či pečienku na obedy alebo večere a vždy inak. To však neplatí pre ryby a morské plody, nakoľko si nezachovávajú dlhšiu čerstvosť.
Tip č. 4: Nájdi dobrý zdroj lacnej zeleniny
Vegetariáni si môžu svoj rozpočet výrazne znížiť v závislosti od času roka a zdroja najmä počas sezóny. V zime je zase dobré používať veľa mrazenej zeleniny, pretože je lacnejšia a čerstvejšia ako „čerstvé“ plody, ktoré boli odoslané ešte pred dozretím do celého sveta. Počas sezóny jedz veľa zelenej a koreňovej zeleniny, hlavne šaláty, papriky a paradajky. Zelenina ako kapusta a sladké zemiaky sú lacné celoročne a môžu byť skvelým doplnkom alebo náhradou za inú, drahšiu alebo menej dostupnú potravinu v receptoch. Ďalším spôsobom ako ušetriť na zelenine, je kupovať ju od farmárov alebo na trhu od malopodnikateľov. Oplatí sa najmä tá, ktorá sa dá dlho skladovať.
Tip č. 5: Hromadná objednávka
Hoci dnes existuje viacero možností, ako si objednať alebo zadovážiť potraviny domov, hromadná objednávka môže zvyčajne ušetriť peniaze z dlhodobého hľadiska. Jednak ušetríš na poštovnom a taktiež môžeš nakupovať v zľave. Nájdenie takýchto eshopov alebo obchodov, farmárov, trhov v okolí môže byť zložité, ale keď s nimi nadviažeš dlhodobý vzťah, môžešsi tak vybaviť ešte vyššiu, takzvanú VIP zľavu.
Tip č. 6: Vypestuj si vlastné bio potraviny
Pestovať zeleninu a ovocie je možné, aj keď žijetš vo veľkomeste či dokonca v paneláku. Stačí vlastniť záhradu, kde je možné vypestovať si aspoň časť z toho, čo kupuješ počas celého roka. Vzhľadom na to, že cena potravín každým rokom rastie, nejde len o záľubu, ale o dlhodobú investíciu do vlastného zdravia, ktorá sa nám hneď s prvou úrodou vráti. Vyššia konzumácia zeleniny a nižšia spotreba spracovaných potravín znamená viac živín, antioxidantov a menej toxínov. Navyše, každá úroda sa dá spracovať tak, že budeš mať postarané aj o zimné obdobie. Ide hlavne o spôsoby ako zaváranie či mrazenie.
Tip č. 7: Zober si potravu z dvora
Od vlastnej záhrady a úrody je už len krôčik k chovu zvierat. V závislosti od toho, kde žiješ, je možné venovať sa aj včeláreniu, či chovu hospodárskych zvierat, čím si dokážeš znížiť náklady hlavne na mäsitú stravu a zvýšiť tak jej kvalitu. Navyše si môžetš svoje príjmy zvýšiť aj o predaj jej nadbytku. Ak by väčšina chovala hospodárske zvieratá a pestovala ovocie a zeleninu, výrazne by sa zvýšila dostupnosť miestnych biopotravín, čím by si zároveň znížila náklady na stravu.
Tip č. 8: Nekupuj nápoje
Ak sa snažíte jesť zdravo, nápoje ako sóda, s konzervačnými látkami a spracované šťavy, vylúč z potravinového rozpočtu. Tieto nápoje samé o sebe sú veľkou položkou v rozpočte a o škodení zdravia nehovoriac. Dokonca aj „zdravé“ ovocné šťavy sú drahé a navyše zvyšujú inzulín v tele. Ani nízkotučné mlieko nie je dobrou voľbou, pretože obsahuje vysoké percento umelých hormónov a dôležité živiny boli do značnej miery odstránené procesom pasterizácie. Odstránením týchto položiek z rozpočtu sa vám tak uvoľnia peniaze, za ktoré si môžete dopriať ich zdravšiu náhradu. Jednou z alternatív je filtrovaná voda. Ak nie ste jej fanúšikom, stále existujú zdravšie a lacnejšie možnosti výživných nápojov. Ktoré to sú?
- kefír alebo kombucha– ide o nápoje vyrobené zo zdravých baktérií doslova za pár drobných a sú veľkým zdrojom živín a probiotík,
- bylinkové čaje – ak chceš získať potrebné množstvo vitamínov a dosiahnuť tak denný pitný režim, priprav si bylinkové čaje denne,
- náhrady mlieka – mandľové, pekanové a kokosové mlieko nie je najlacnejšie, a pritom ich domáca výroba je taká jednoduchá. Ak chceš na mlieku skutočne ušetriť, vyskúšaj si ich homemade výrobu. Navyše bude oveľa zdravšie a plné vitamínov ako to, ktoré kúpiš.
Tip č. 9: Drahé položky si vyrob doma
V poslednom čase čoraz viac získava na popularite domáca výroba potravín a produktov. Niektoré z nich tu už boli spomenuté. Keďže z nášho rozpočtu najviac ukrajuje pitný režim, mäsové a mliečne produkty, je to dôvod na to, aby sme sa pokúsili o príjemnú zmenu. Cena týchto položiek stúpa každým rokom. Ak si dokážeš vypestovať dostatok zeleniny a ovocia doma, či zadovážiť kvalitné suroviny ako mäso a mlieko, nie je problém ani s konkrétnymi výrobkami. Vyskúšaj doma vyrobený syr alebo maslo. Od toho kupovaného bude jeho kvalita a chuť na kilometre vzdialená.
Tip č. 10: Ušetri v lekárni a v zdravotníckych zariadeniach
Zmenou stravovacích návykov a celkového zdravého štýlu docieliš aj posilnenie imunitného systému, čo sa odrazí aj na tvojom zdraví. Nebudeš už musieť tak často siahať po antibiotikách a iných predpísaných liekoch. Navyše primárnou liečbou by mala byť v prvom rade príroda. Aj to je veľká pomoc ako ušetriť na liekoch a vitamínových doplnkoch – tie si jednoducho vynahradíš s prírodnými homemade produktami.
Pingback: Doplnky výživy - prečo? - FitCool.sk
Pingback: Behaj aj v tehotenstve. Nenechaj sa zastaviť! - FitCool.sk
Pingback: Prerušovaný pôst – dá sa s ním schudnúť? - FitCool.sk
Pingback: Ako si udržať postavu nielen počas leta - FitCool.sk