Niektorí ľudia bez námahy prechádzajú životom a robia správne rozhodnutia. Vedia presne, čo majú jesť, vstávajú zavčas ráno aby si vychutnali svoje ranné behy a každú noc si doprajú osemhodinový spánok. Ak to nie je tvoj prípad, môže byť pre teba užitočné pozrieť sa nato, ktoré zdravé návyky by mohli mať priaznivý účinok pre tvoje celkové zdravie a pohodu.
Akákoľvek zmena v životnom štýle nie je ľahká, no zbavenie sa zlozvyku a navyše, ak neprospieva tvojmu telu a zdraviu by malo byť dostatočnou motiváciou, prečo to zmeniť. Zo skúsenosti viem, že veľa zmien naraz je dlhodobo neudržateľné. Preto odporúčam si zmeny plánovať a zbavovať sa zlozvykov postupne. Ideálne je zamerať sa na jeden zlozvyk, ktorého sa chcem zbaviť a na ten sa sústrediť 4 až 6 týždňov. To je zvyčajne doba, kedy sa zdravý návyk stane súčasťou každodenného života. Ak chceš zlepšiť svoj životný štýl, môžeš si vybrať jeden z týchto piatich zdravých návykov, ktoré ti môžu k tomu výrazne dopomôcť.
1. Skoro v posteli, skoro ráno hore
Kvalitný spánok je jeden zo základných návykov, ktorý by sme mali dodržiavať. Výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho života a zdravia. Spať šesť až sedem hodín každú noc môže skutočne pomôcť žiť dlhšie, udržiavať zdravú váhu a pomôže ti lepšie fungovať po celý deň. Neponocuj a snaž sa ísť do postele skôr. Je veľmi prospešné, ak si zavedieš pravidelné predspánkové rutiny. Napríklad teplý kúpeľ, čítanie knihy alebo písanie denníka, proste akákoľvek činnosť, ktorá ťa upokojí pred spánkom. Samozrejme tma, a dobre vyvetraná spálňa sú kľúčom kvalitného spánku. Tiež nový výskum ukazuje jednú zaujímavosť, že udržanie jednej nohy mimo postele, môže pomôcť účinnejšie regulovať teplotu tela. Nakoniec, ak trpíš nedostatkom spánku, vynechanie ranného tréningu ti môže pomôcť. Radšej si naplánuj v rámci možnosti tréning neskôr, ako ho robiť na úkor spánku.
Tip pre teba: Detoxikácia pľúc a ich očista – návod ako na to
2. Nestresuj sa, buď šťastný
Stres je spojený s mŕtvicami a infarktmi, takže je dôležité mať stratégiu, ktorá ti pomôže zvládnuť tvoj stres. V stresových situáciách výborne funguje počítanie do 10. Toto obyčajné počítanie výrazne znižuje stres a tlak pri emocionálnych výbuchoch ako sú hádky atď. Takže predtým než emocionálne vybuchneš počítaj do 10. K výrazným pomocníkom na odburávanie stresu je joga, meditácia a pilates. Osobne používam každý deň techniku dýchania s pomocou svojich smarthodiniek. Zaberie mi to len 3 minúty denne. Ide o jednoduché uvoľnené dýchanie, kde pomocou vibrácie mi hodinky naznačujú dĺžku nádychu a výdychu. Ďalším výborným odburávačom stresu je počúvanie relaxačnej, či meditačnej hudby. Čím viac si uvedomíš, ako reaguješ na stresujúce situácie, tým ľahšie bude pre teba ich zvládanie.
3. Pravidelný tréning
Ľudia, ktorí pracujú v dopoludňajších hodinách, budú s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať v pravidelnom cvičení ľahšie ako tí, ktorí pracujú na zmeny. Pravidelný tréning ako denný rituál je kľúčový, ale nemusíš chodiť do posilňovne, aby si to splnil. Prechádzka, beh alebo tréning jogy po dobu najmenej 30 minút môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny, srdcových chorôb a dokonca diabetes 2. typu. Bez ohľadu na to, v ktorú dennú hodinu pracuješ, je dôležité aby si cvičil minimálne aspoň 30 minút s miernou intenzitou. Ak však budeš trénovať s nižšou intenzitou, budeš musieť zvýšiť dĺžku tréningu pre dosiahnutie rovnakého výsledku.
4. Nie je mäso ako mäso
Stavebnými kameňmi organizmu nášho tela sú samozrejme bielkoviny. Sú súčasťou svalovej bielkoviny, ale aj enzýmov, hormónov či protilátok. Bielkoviny musíme prijímať, aby sme nahradili straty spôsobené našou aktivitou, či je to tréningom alebo normálnou dennou činnosťou. Najväčším zdrojom príjmom bielkovín je zväčša mäso. Drvivá väčšina Slovákov sa nezaujíma o jeho pôvod a to je veľká chyba. Nie je mäso ako mäso. Zaujímaj sa o to aké mäso kupuješ. Je to kuracie mäso z voľného chovu alebo z klietkového chovu? Vedz, že kuracie mäso z voľného chovu bude mať menej tuku a cholesterolu ako to z klietky, keďže je počas svojho života viac v pohybe ako kurča, ktoré sa v klietke ledva pohne. Podobné pravidlo s pohybom sa dá použiť aj na iné druhy mäsa, či už rybacie alebo hovädzie.
5. Ovocie a zelenina nesmie chýbať
Podľa Eurostatu Slováci jedia veľmi málo ovocia a zeleniny. Zeleninu a ovocie denne vôbec nekonzumuje až 46,3% Slovákov čo je alarmujúce číslo. Treba si uvedomiť aký význam má pre nás konzumácia zeleniny a ovocia. Tieto potraviny majú zväčša vysoký podiel antioxidantov a vlákniny. Nehovoriac o vitamínoch a mineráloch. Podľa nedávnej štúdie môže ovocie a zelenina znížiť riziko rakoviny a srdcových ochorení až o 50 percent. Denne by sme mali skonzumovať aspoň 4OOg ovocia a zeleniny. Je jedno v akom stave či čerstvé alebo ako pyré formou smoothie, alebo uvarené.
Tak čo pokúsiš sa implementovať do svojho každodenného života nejaký zdravší zvyk? Nemusí byť ani jeden z mnou odporúčaných. No ver, že akákoľvek zmena k lepšiemu životnému štýlu ti v konečnom dôsledku len pomôže žiť lepšie, zdravšie, šťastnejšie a dlhšie.
Pingback: Päť Tibeťanov, ranný rituál ktorý si obľúbiš - Šport je život