Silný imunitný systém je základ zdravia. Ako ho môžeš posilniť? Potravinami, ktoré sú pre organizmus vitamínovou a minerálnou bombou.
Ako funguje imunitný systém?
Imunitný systém tvorí sofistikovaný komplex orgánov, buniek, chemických protilátok a reakcií na ochranu organizmu pred patogénmi – vírusmi, baktériami a cudzími látkami, ktoré spôsobujú infekcie, zápaly alebo choroby. Keď imunitný systém prichádza do kontaktu s patogénom, spúšťa imunitnú odpoveď. Imunitný systém uvoľní protilátky, ktoré sa pripoja k antigénom patogénov a zabíjajú ich.
Spúšťače oslabenia imunitného systému
Imunitný systém dokáže pracovať správne, iba ak nie je pri svojej práci rušený. Ak chceš uniknúť chorobe, mal by si sa vyhýbať určitým životným zlozvykom či spúšťačom oslabenia imunity. Medzi najčastejšie patria:
Kofeín
Kofeín nielen dehydruje, ale aj oslabuje imunitu. Zvyšuje stresový hormón kortizol a tým aj znižuje schopnosť bojovať s patogénmi. Namiesto kávy začni s pitím kvalitného zeleného čaju. Zelený čaj obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú telu s bojom proti infekciám. Spoločnosť Science Daily sa zaoberá najnovšími výskumami a tvrdí: „Jedna z vhodných zlúčenín obsiahnutých v zelenom čaji má silnú schopnosť zvýšiť počet ´regulačných T buniek´, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri posilnení imunitného systému.“
Rafinovaný cukor
Cukor škodí nášmu zdraviu aj imunitnému systému, preto si začni sledovať jeho príjem nielen v strave, ale aj v pitnom režime. Dopraj žalúdku sladké, ktoré je zdravšie. Napríklad ovocie, stéviu, med, javorový sirup a podobne. Je ťažké vzdať sa jedál a nápojov, kde často figuruje cukor vo veľkej miere, ale buď ho vymeň za zdrašiu alternatívu, alebo začni sladiť jedlá a nápoje s mierou.
Fajčenie a pitie
Fajčenie a pitie alkoholu čerpajú z tela živiny. Fajčenie taktiež zhoršuje priebeh ochorení. Lekári tvrdia, že cigarety obsahujú viac ako 3 000 chemikálií. Alkohol a cigarety oslabuje imunitný systém a vekom čoraz ťažšie bojuje proti vírusom, baktériám a všetkým druhom ochorení. Títo nepriatelia imunity majú väčší vplyv na vznik pneumónie alebo tuberkulózy ako kontakt so samotným ochorením. Navyše chronické užívanie alkoholu a cigariet zvyšuje riziko mnohých foriem rakoviny.
Cvičenie
Cvičenie pomáha zvyšovať počet bielych krviniek v tele a spôsobuje zmeny v protilátkach. Tieto protilátky alebo biele krvinky cirkulujú počas tréningu rýchlejšie, čím dokážu skôr vypátrať patogény v tele a reagovať na ne. Pravidelný stres taktiež zvyšuje šancu na chorobu. Športovanie tieto stresové hormóny uvoľňuje a chráni pred chorobami. Na posilnenie imunity postačí aj rekreačný šport 3 až 4-krát týždenne 15 až 60 minútového tréningu.
Stres
Stres taktiež oslabuje imunitný systém. Nájdi si spôsob, ako sa zbaviť stresu a uvoľniť napätie, ktoré stres vyvoláva. Nájdi si nové záľuby, napríklad šport, ktorý si môžeš vychutnať a zbaviť sa stresu. Je to síce len malá zmena, ale môže priniesť veľký osoh.
Ktoré potraviny posilňujú imunitný systém?
Zdravá a vyvážená strava zohráva dôležitú úlohu pri správnom fungovaní imunitného systému. Začlenením určitých potravín do stravy si tak môžeš posilniť imunitnú odpoveď organizmu. Nasledujúce potraviny sa starajú o to, aby mal všetky látky, ktoré potrebuje a zároveň mu pomáha s jeho posilňovaním:
1. Čučoriedky
Čučoriedky sú výživné, chutné bobule, ktoré možno použiť v rôznych jedlách. Majú antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu posilniť imunitný systém. Obsahujú typ flavonoidu nazývaného anthocyanín, ktorý má najviac antiofidantov, ktoré môžu posilniť imunitný systém. V štúdii z roku 2016 sa uvádza, že flavonoidy zohrávajú dôležitú úlohu v imunitnom obrannom systéme respiračného traktu. Vedci zistili, že ľudia, ktorí jedli potraviny bohaté na flavonoidy, sú menej náchylní na infekcie horných dýchacích ciest alebo nachladnutia. Čučoriedky taktiež vďaka vláknine pomáhajú liečiť zápchu a udržiavajú zažívací trakt v pohode. Mnohé štúdie naznačujú, že rastúca spotreba rastlinných potravín, ako sú čučoriedky, znižuje riziko obezity, cukrovky, srdcových chorôb a celkovej úmrtnosti.
2. Cibuľa
Cibuľa sa už po stáročia používa na zníženie zápalu a liečenie infekcií. Cenená je pre vysokú hladinu vitamínu C, množstvo živín a fytoestrogénov. Cibuľa obsahuje fruktány, skupinu komplexných uhľohydrátov, ktoré pôsobia ako prebiotiká. Fruktány prechádzajú cez tenké črevo bez toho, aby boli strávené a pokračujú do hrubého čreva, kde sú potravou pre prospešné baktérie v hrubom čreve, ako sú bifidobaktérie a laktobacily. Pretože podporujú rast probiotík, fruktány sa označujú ako prebiotiká. Konzumácia prirodzene fermentovaných potravín pomáha znižovať pH v hrubom čreve, čo podporuje absorpciu minerálov, z ktorých mnohé prispievajú k zdravému fungovaniu imunitného systému. Zdravé baktérie v hrubom čreve tiež zabraňujú aktivácii karcinogénov. V cibuli sa taktiež nachádza aj selén, ktorý pomáha znižovať zápal a stimuluje imunitnú funkciu. Štúdia zverejnená v časopise „Antioxidanty a Redoxová signalizácia“ z apríla 2012 zistila, že selén môže zohrávať dôležitú úlohu pri zvládaní vírusových, zápalových a alergických prejavov ochorenia. Imunitné bunky, ktoré majú nedostatok selénu, podliehajú väčšej oxidácii a spôsobujú neefektívny boj imunitného systému s patogénmi.
3. Kurkuma
Kurkuma, nazývaný indický šafrán alebo zlaté korenie, je vysoká rastlina, ktorá rastie v Ázii a Strednej Amerike. Mletá kurkuma je hlavnou zložkou v kari korení. Kapsuly, čaje, prášky a extrakty sú niektoré z komerčne dostupných foriem kurkumy. Kurkumín je aktívnou zložkou kurkumy, ktorá má liečivé vlastnosti. Pomáha pri liečbe chronickej bolesti a zápalu. Jeho protizápalová schopnosť lmôže zmierniť príznaky ochorení u ľudí s artritídou. Lekári, ktorí robili výskum, navrhujú užívať 800 miligramov kurkumy aspoň po dobu 6 týždňov na zmiernenie zápalu. Vzhľadom na svoje antioxidačné a protizápalové vlastnosti môže kurkuma prispieť aj k zdravému tráveniu. Klasická medicína začala skúmať, ako kurkuma môže pomôcť pri zápale a priepustnosti čreva.
4. Chren
Či už bojuješ s chrípkou, nachladnutím alebo infekciou močových ciest, chren je korenie, ktoré ti pomôže udržať si zdravie. Takmer každá časť tejto rastliny má určitú liečivú moc – listy, kvety aj koreň. Chren obsahuje glukozinoláty – liečivé látky, ktoré majú na svedomí typickú pálivú chuť podobne ako wasabi alebo horčica. Hoci brokolica, ružičkový kel a iná listová zelenina taktiež obsahuje glukozinoláty, chren ich má 10-krát viac. Obsahuje tiež vitamín C, draslík, folát, vápnik a malé množstvo vitamínov typu B-komplex. Pre svoje antibiotické účinky glukozinolátov sa často využíva pri infekcii hrdla a horných dýchacích ciest. Chren by sa mal vždy používať čerstvý, pretože rýchlo stráca svoju účinnosť a liečivé účinky, po varení alebo po nastrúhaní. Avšak jeho zmiešaním s jablčným octom a skladovaním vo vzduchotesnej nádobe si zachová dlhú sviežosť.
Tip pre teba: Čo jesť po cvičení, ak sa snažíš schudnúť
5. Kyslá kapusta
Kyslá kapusta je superpotravina pre náš tráviaci systém. V skutočnosti je kyslá kapusta tajomstvom zdravia a dlhovekosti kultúr a civilizácií, ktorých strava nie je až taká výživovo pestrá. Nastrúhaná kapusta v procese fermentácie produkuje baktérie, ktoré uvoľňujú vitamíny, minerály a fytonutrienty potrebné pre zdravie našich čriev. Črevo v podstate tvorí 80 percent nášho imunitného systému. V našom zažívacom trakte prebýva desaťkrát viac baktérií ako je buniek v celom tele. Ak chceš pre svoju imunitu to najlepšie, konzumuj kvalitnú kyslú kapustu – doma vykvasenú. Komerčne vyrobená kyslá kapusta sa pasterizuje, takže stráca veľkú časť prirodzených kultúr a enzýmov, ktoré naše črevo potrebuje.
Na posilnenie imunitného systému je najzdravší pohyb. Blíži sa jar, inline korčuľovaním nič nepokazíš. Prečítaj si o najlepších kolieskových korčuliach.
Nenechaj si ujsť ďalšie nové recenzie plné skvelých produktov.
Prosím ohodnoť náš článok
Pingback: Tvarohovo čučoriedková torta s proteínom - recept - FitCool.sk
Pingback: Päť Tibeťanov, ranný rituál ktorý si obľúbiš - Šport je život
Pingback: 5 Tibeťanov – omladzujúce cvičenie - Slovanské Noviny
Pingback: Camu Camu - vitamínová bomba na posilnenie imunity - FitCool.sk