Zdravý vývin chrbtice školáka je základné pravidlo pri výbere školskej tašky. Bude pre dieťa vhodný školský batoh alebo aktovka? Prečítajte si kritéria, podľa ktorých vyberiete ideálnu tašku pre vášho školáka.
Ako vybrať školskú tašku?
Školská taška vášho dieťaťa bude pravdepodobne najťažší výber zo všetkých pomôcok do školy. Musí byť priestranná, ľahká, zvládať váhu kníh a zošitov, ale aj pohadzovanie dieťaťom či denného cestovania do a zo školy, a pritom byť bezpečná a kvalitná. Ponuka školských tašiek je bohatá. Ako sa v nich vyznať? Vybrať si batoh alebo aktovku? Ktorá bude spĺňať všetky kritériá? Porovnaním v tabuľke vlastností nižšie zistíte, že jednoznačne vyhráva batoh. Už si len vybrať podľa kritérií.
BATOHY | BATOHY | AKTOVKY | AKTOVKY |
---|---|---|---|
výhody | nevýhody | výhody | nevýhody |
– viac komôr – pre všetky ročníky – nízka hmotnosť – pevný chrbtový systém – mnoho dizajnov na výber – praktický – pohodlný – športový vzhľad | – menej stabilný – menej pevná predná strana | – pevné dno – pre najmenšie deti – stabilnejšia – pevnejšia | – sú ťažšie – málo dizajnov na výber – robustná – menej pohodlná – málo komôr, priehradok a vreciek – menej pohodlná |
Kedy uprednostniť školský batoh alebo aktovku?
Každé dieťa je iné. Pri rozhodovaní sa medzi batohom a aktovkou by ste mali brať do úvahy proporcie svojho dieťaťa. Koľko má rokov a aká je jeho výška? Pre prváka s výškou do 120 cm bude vhodná 1 až 2- komorová aktovka. Najmenšia aktovka má 34 – 37 cm. Pre vyššie dieťa nad 120 cm bude zase vhodný batoh, ktorý využije niekoľko rokov.
7 pravidiel pri výbere školskej tašky
Ideálna školská taška musí spĺňať 7 základných kritérií. Ak sa ich budete držať, vyberiete bezpečnú, pohodlnú a praktickú školskú tašku. Pozrime sa na ne:
Anatomicky tvarovaný chrbát
Ak sa chcete vyhnúť bolestiam chrbtice vášho dieťaťa, z výberu vylúčte turistické batohy, ktoré nemajú výstuž alebo je príliš tenká, takže predmety vo vnútri tašky budú školáka tlačiť na chrbte. Školská taška musí mať pevnú anatomicky tvarovanú výstuž chrbta. Navyše by mala tesne priliehať k chrbátu. Docielite to správne zvolenou výškou batohu, ktorá bude zodpovedať výške dĺžky chrbta dieťaťa a polstrovanými popruhmi s minimálnou šírkou 4 – 5 cm. Dôležité je aj ich nastavenie, čím sa váha tašky rovnomerne rozloží a anatomicky prispôsobí zakriveniu chrbtice školáka.
Hmotnosť tašky do 1,2 kg
Viete koľko by mala vážiť naplnená školská taška? Úrad verejného zdravotníctva odporúča pre žiakov základných škôl váha podľa ročníkov. Prvácka a druhácka školská taška by mala vážiť 2,5 kg, tretiacka a štvrtácka 3,5 kg, piatak a šiestak by mal nosiť maximálne 4,5 kg tašku a staršie ročníky 5 kg. Viete, koľko častokrát váži aktovka prváčika? Niekedy aj 5 – 7 kíl. Je dôležité poobzerať sa nielen po peknej, ale hlavne ľahkej školskej taške. Samotný batoh do školy by nemal presiahnuť 10 až 15% váhy dieťaťa. Je vaše dieťa na prvom stupni? Vyberajte tašku o hmotnosti do 1200 g, druhostupňovým zase do 1400 g.
Dostatočne viditeľné bezpečnostné prvky
Bezpečnosť dieťaťa pri ceste do školy a zo školy je dôležitá. Pri výbere školskej tašky vyberajte takú, ktorá má dostatočne veľké reflexné prvky. Uprednostnite tašku, ktorá ma niektoré časti ušité buď z fosforeskujúcej látky alebo reflexné pásiky, fólie a odrazové sklíčka prišité. Prilepené prvky môžu časom odpadnúť. Dôležitú rolu hrá aj ich umiestnenie. Školská taška by mala obsahovať reflexné prvky z troch strán. Predná a 2 bočné strany, čo ocení každý vodič, ktorý dieťa zaznamená z dostatočnej vzdialenosti pri prechode cez cestu. Školák má byť viditeľný nielen vďaka bezpečnostným prvkom, ale aj výraznej farbe. Odporúča sa aby predná strana tašky obsahovala 15 – 20 % výraznej farby, ktorá je dobre viditeľná za každého počasia, najmä v hmle, daždi, snežení a tme. Vhodná je zelená, žltá, oranžová či ružová farba.
Certifikát kvality a bezpečnosti
Každý kvalitný výrobok by mal obsahovať certifikát. Nestačí, ak výrobca uvedie vlastnosti tašky čo do kvality materiálu, ľahkosti či bezpečnosti výrobku. Certifikát tašky znamená, že prešiel kontrolou. Výrobca ručí, že výrobok spĺňa bezpečnostné a zdravotné požiadavky.
Dostatok komôr, priehradok a úložného priestoru
Úložný priestor v školskej taške je veľmi dôležitý. Pre prváka je vhodná jedna, maximálne dvojkomorová aktovka, ktorá bude mať anatomicky tvarovaný chrbát, polpstrované popruhy a spevnené nepremokavé dno. Nemala by chýbať bočná priehradka na fľašu s vodou a ucho na zavesenie tašky v škole alebo na prenášanie v ruke. Školský batoh alebo aktovka by mala samostnatne stáť či už prázdna alebo naplnená. Ak sa vám už na predajni nakláňa dopredu alebo padá, je pravdepodobné, že ako plná sa bude nielen vyvracať, ale bude nepohodlná aj na nosenie na chrbte. Má vaša vyhliadnutá školská taška alebo batoh mnoho zipsov? Pamätajte na to, že cez zipsy sa v prípade dažďa dostane dovnútra voda. Ochrániť vnútorný obsah pred znehodnotením v daždi môžu vyriešiť tzv. prekryté zipsy. Hľadajte batoh alebo aktovku z nepremokavých materiálov s množstvom priehradok a úložného priestoru.
Funkčnosť tašky
Školská taška by mala v prvom rade spĺňať bezpečnostné nároky na zdravý vývin chrbtice školáka a až v druhom rade estetické nároky školáka. Ak chcete mať istotu, že vyberiete nielen funkčný, ale aj pekný batoh, ktorý sa bude dieťaťu páčiť, vezmite ho so sebou. Vysvetlite mu, aké funkčné vlastnosti z hľadiska bezpečnosti a zdravia musí školská taška spĺňať. V neposlednom rade by mal mať posledné slovo školák. Ukážte mu, ktoré tašky spĺňajú všetky kritériá. Potom bude zúžený výber jednoduchší aj pre dieťa. Dieťa sa rozhodne pre dizajn, ktorý bude ochotný nosiť na pleciach.
Dizajn tašky
Kto by si nepamätal na dizajn svojej prvej školskej tašky? Aj keď dnes máme oveľa viac možností na výber, ako kedysi, dôležité je nepodľahnúť aktuálnym trendom. Siahnuť po komerčnej rozprávkovej postavičke je síce moderné, ale ak chcete kúpiť školskú tašku na niekoľko rokov, vyhnite sa námetom, ktoré o rok, dva už budú OUT. Dizajn, ktorý sa páči vášmu dieťaťu teraz, nezaručí, že o nejaký čas nebude chcieť novú školskú tašku.
Život nie je len o škole, ale aj o zábave a adrenalíne. Chceš vyskúšať dobrodružné športy? Prečítaj si náš ďalší článok o 6 vychytávok, ktoré musíte vyskúšať.