Vonku sa poriadne ochladilo, ale od behu ťa to neodradilo. Si rozhodnutí behať aj v zime, kým nenapadne aspoň 10 centimetrov snehu. Skvelé! Prezradíme ti, ako sa správne obliecť a na čo sa pri behu v zime pripraviť. Nepodceňuj to. K zdravotným problémom či úrazu dobehnúť nechceš. Ako behať tak, aby si to dutiny, dýchacie cesty a kĺby neodniesli?
Opatrnosti nikdy nie je dosť
Pri behaní v chladnom počasí sa odporúča dýchať len nosom. Horné dýchacie cesty sú dlhšie, kým sa vzduch dostane do pľúc stihne sa ohriať. Kĺby a kostrový aparát dostanú v zime zabrať viac ako na jar, či v lete. Venuj im viac pozornosti a poriadne sa o nich staraj. Na to, aby dobre fungovali potrebujú rozcvičku a teplo. Rozcvič sa doma. Telo sa zahreje rýchlejšie. Nabrať tempo svalom v zime trvá dlhšie. Pripravený? Tak hurá vonku!
Kvalitné oblečenie zimu zvládne
O behaní v zlom počasí sme už hovorili. Základom je dobre sa obliecť. V zime treba oblečenie prispôsobiť ešte náročnejším poveternostným podmienkam a, samozrejme, zmene terénu. Viacvrstvové oblečenie je na športovanie v zime ideálne. Pozrieme sa, čo ho tvorí, aby sa ti dobre bežalo, a aby ťa netrápila zima.
- ideálnou prvou vrstvou je funkčné prádlo. Telo pod ním dýcha a pomáha mu udržať rovnakú teplotu. Nie, bavlna ťa pri behu dokonale neochráni. Rýchlo sa spotíš, oblečenie navlhne a zimy sa už nezbavíš. Zima je pred nami. Neprechladni hneď na jej začiatku
- zahreje ťa teplejšia mikina. Obleč si ju na funkčné tričko
- softshellová alebo vetrová bunda odvedie vlhkosť z medzipriestorov oblečenia, ale je aj dobrou tepelnou izoláciou. Vyber si takú, ktorá odolá aj tomu najsilnejšiemu vetru a znesie aj nejakú tú snehovú vločku
- počúvaj svoje telo. Pri veľkej zime mu tieto vrstvy nemusia stačiť. Doplň ho funkčným tričkom alebo nejakou teplou vestou. Nezabúdaj na to, že vždy je lepšie jednu vrstvu zhodiť, ako mrznúť
- chráň sa od hlavy až po päty. Bez čiapky behať nechoď. Uši sú na zimu veľmi citlivé. Zober si čiapku alebo tunel, ktorý ochráni aj zátylok. 40 % telesného tepla uniká cez hlavu. Spomeň si na to vždy, keď sa ti nebude chcieť pre čiapku vrátiť. Chlad svaly stiahne a môže to prerásť až do zablokovania chrbtice
- nezabudni rukavice. Vieš aké to je bez rukavíc, keď bez nich ideš do práce. Pri behu je chlad ešte intenzívnejší. Hrubšie obtiahnuté rukavice ti pri behu určite nebudú zavadzať
Tip pre teba: Benefity otužovania – ako začať?
- mnoho ľudí tvrdí, že keď im je teplo na nohy, je im telo všade. Patríš medzi nich? Obleč si funkčnú spodnú bielizeň, funkčné podkolienky vytiahni až na lýtka a navrch si daj bežecké legíny alebo zateplené bežecké nohavice. Tie sú väčšinou vyrobené z nepremokavého materiálu a odolávajú aj silnému vetru. Ak ťa od behu neodradí ani to najchladnejšie počasie, nemali by v tvojej bežeckej výbave chýbať
- bežecké topánky s nízkou podrážkou, ktoré ti robili spoločnosť v lete odlož. V treilových alebo zimných teniskách s hrubšou podrážkou sa ti bude v zime bežať lepšie. Na zimnom povrchu sú stabilnejšie a lepšie odolávajú nástrahám zimného terénu. Tlmia dopad a šetria kĺby. Nosíš termo ponožky aj podkolienky? Bežeckú obuv vyskúšaj tak, ako pôjdeš do terénu. Dve vrstvy sú viac ako jedna. Keď ťa budú topánky omínať, z behu veľa mať nebudeš.
Natri sa! Slnko a chlad dá pokožke zabrať
Oblečený si dokonale. Z každej strany ťa chráni kvalitné funkčné oblečenie, ale na niečo si zabudol. Tvár je teraz to jediné, čo chladu vystavuješ. Keď plánuješ dlhší beh, natri sa mastným ochranným krémom. Slnko je v zime zradné. Líčka po behu budú pekné červené, ale zima pokožke neublíži.
Beh v zime a jeho dopad na zdravie
Nie, nejdeme tu rozpisovať, čo ti hrozí. Dobre si sa obliekol, viac vrstiev trením vytvára svoje vlastné teplo a keď sa hýbeš, zima si na teba netrúfne. Výhodou behania v zime je prísun vitamínu D prirodzenou formou. Slnko svieti aj v zime, hoci ho necítiť tak, ako v lete. Pravidelný beh otužuje a posilňuje imunitu.
Už vieš, kde sa rozbehneš?
Trasu si ujasni dopredu, aby si sa počas behu zbytočne nezdržiaval. Je zima. Terén nie je taký, ako v lete. Môže sa šmýkať. Aj tma je skôr. Zariaď si to tak, aby si behal ešte za vidna, alebo si vyber dobre osvetlenú trasu. Nezabúdaj, že trasa, ktorú dobre poznáš a v lete by si ju prešiel aj so zatvorenými očami sa v zime správa inak. Dobre pozeraj, kde stúpaš.
Tma je skôr. Dobre ťa vidieť?
Mať mobil stále po ruke tiež nie je na škodu. Hudba je dobrým spoločníkom, udáva ti rytmus, ale na prvom mieste je tvoja bezpečnosť. Najmä keď sa pošmykneš alebo krivo stúpiš. Pomoc cez telefón sa vždy zíde. Pre každý prípad sa zvýrazni reflexným pásikom. Viditeľnosť je oveľa horšia. Nech ťa je vidieť. Dohodni sa s kamarátom a choďte behať spolu. Donúti ťa to ísť behať, aj keď by si najradšej ostal v posteli a bude vám veselšie.
Tekutiny treba doplniť aj v zime
Nezabudni na prísun tekutín, aj keď smäd nepociťuješ. Voda z tela odchádza presne tak, ako v lete. Pitný režim treba dodržiavať aj v zime. Daj si vodu pred behom a tekutiny doplň aj po ňom. Chystáš sa zabehnúť dlhšiu vzdialenosť? Zober si aj vodu a počítaj s tým, že vychladne. Teplý čaj ťa z vnútra príjemne zahreje.
Tip pre teba: Bežecké pásy – oplatí sa investovať?
Niekedy je lepšie dať si pauzu
Nebež v zime za každú cenu. Beh prispôsob svojim schopnostiam a počasiu. Keď vonku sneží, fúka vietor a na cestu poriadne nevidieť, ostaň doma a beh si naplánuj na deň, keď sa trochu vyjasní. Alebo navštív posilňovňu a potráp bežecký pás.
Nie si na maratóne. Trénuješ
Počasie sa umúdrilo, ale to neznamená, že máš bežať ako o preteky. Rob kratšie kroky a bež pomalšie. Zameraj sa na správnu techniku behu a sústreď sa na každý došľap. Keď ťa prekvapí vietor, tak sa mu postav a bež oproti. Keď pôjdeš naspäť, bude ti fúkať do chrbta a trochu ti pomôže. Na cestu naspäť sa tak budeš tešiť oveľa viac.
Nezastavuj!
Ak si nútený zastať, bež na mieste, aby ti telesná teplota neklesla príliš rýchlo. Môže ťa prefúknuť a k ochoreniu si o krok bližšie. Mokré oblečenie rýchlo vyzleč a keď je to možné, dopraj si horúcu sprchu. Zohrej sa aj z vnútra. Teplý čaj po behu v chladne padne dobre každému.
Pomocníci, s ktorými sa beží lepšie
Správna motivácia je základ. Priprav si bežecký plán na dlhšie obdobie. Bude sa ti dodržiavať ľahšie. Vyber si bežeckú aplikáciu a získaj podrobný prehľad o svojich tréningoch. Pochváľ sa svojimi výsledkami na sociálnych sieťach a prekonávaj svoje vlastné limity. Podpora okolia je dôležitá a možno sa k tebe niekto nakoniec pridá.
Aplikácia na behanie ti nestačí? Športtestery monitorujú aj tepovú frekvenciu, aby si vedel, ako behať, aby beh priniesol to, čo od neho očakávaš.
Vyber si kvalitné bežecké oblečenie z nášho katalógu športových potrieb a zime nedaj šancu!
Pingback: Návod na Vianoce: 8 tipov ako nepribrať - FitCool.sk