Lyžovanie patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy a k zime neodmysliteľne patrí. Aj tento šport so sebou prináša určité riziká. Pády a rôzne kolízie sa na svahu nevyhýbajú ani tým najlepším lyžiarom. Prezradíme ti, ako má správna lyžiarska výbava vyzerať, aby ťa udržala v suchu, teple a bezpečí.
Lyže, lyžiarky a palice. Je to všetko?
Lyže musia byť. To je jasné. Príliš dlhé zjazdové lyže ťa budú ťahať dopredu, naberieš vysokú rýchlosť a budeš mať problém ich poriadne ovládať. Nestaneš sa postrachom len pre seba, ale aj pre svoje okolie. Správna dĺžka lyží sa pohybuje medzi výškou ramena a brady.
Dobrým pomocníkom sú pri lyžovaní palice. Dobré lyžiarske palice si si vybral vtedy, keď pri ich držaní ohneš lakeť približne v pravom uhle. Všetky palice sú vybavené popruhmi na zápästie. Nie je na nich len tak. Má zabrániť strate palíc počas jazdy. Len ich musíš na ruku správne uchytiť.
Viazanie a lyžiarky si vyber rovnakej značky, aby do seba zapadali čo najpresnejšie. Viazanie treba pred výstupom na kopec nastaviť a prispôsobiť váhe a lyžiarskym schopnostiam. V dobrom lyžiarskom obchode a požičovni lyží ti s tým radi pomôžu.
V lyžiarkach všetci chodia ako robot. Obmedzujú v pohybe. V príliš tvrdých lyžiarkach to bude ešte horšie. Nemusí sa ti podariť poriadne ich zatlačiť do viazania a nohy ťa v nich budú bolieť tak, že ti začne prekážať každý pohyb. Nohy musia v lyžiarkach dobre sedieť a musíš ich poriadne zapnúť, aby členkom poskytovali dostatočnú oporu. S myšlienkou, že sa časom poddá sa rýchlo rozlúč.
Prilba na hlave pri lyžovaní je len pre deti, aj keď pri lyžiarskej výbave pre deti sa spomína najčastejšie. Si skúsený lyžiar. Tebe sa nemôže nič stať. Pády na svahu sú nebezpečné a často si to odnáša práve hlava. Na podobnú frajerinu doplatilo už veľa skúsených lyžiarov. Na svahu nie si sám. Nikdy nevieš, kto ti vojde do cesty. Ber prilbu ako módny doplnok, ktorý k lyžovaniu neodmysliteľne patrí. V ponuke je toľko dizajnov a farieb, že minimálne jedna vhodná prilba sa medzi nimi pre teba určite nájde. Ani prilba nevydrží večne. Jej odolnosť časom klesá a po každom silnejšom náraze ju treba vymeniť. Je najdôležitejším bezpečnostným prvkom a preto by ti mala dobre sedieť. Popruh pod bradou ju musí na hlave dobre držať. Prilba na bicykel ju určite nenahradí.
Lyžiarske okuliare nie sú len na ozdobu. Svet na lyžiach vďaka nim vidíš lepšie. Chránia oči pred silnými zimnými lúčmi slnka a ich odrazmi od snehu. V kvalitných lyžiarskych okuliaroch dobre vidíš na slnku, v hmle a ani voda a sneh im neublíži.
Medzi lyžiarskou výbavou sa stále častejšie objavuje chránič chrbtice. Vyrába sa v príjemnom chrbát kopirujúcom strihu a bráni zraneniu chrbta. Chrbát spevní, pomôže s jeho správnym držaním, ale v pohybe ti vôbec nebráni.
Lyžiarsku výbavu netvoria len lyžiarky a lyže
Poriadna lyžiarska výbava nie je len o lyžiach, lyžiarkach, paliciach, okuliaroch a prilbe. Sú to veci, ktoré s lyžovaním spájame najčastejšie, ale dôležité je sa na lyže aj poriadne obliecť. Kompletná lyžiarska výbava je cenovo dosť náročná, ale keď pravidelne lyžujete, poriadna investícia sa oplatí. Lyžiarsku výstroj nekupujete na jednu sezónu. Keď sa o ňu budete dobre starať, vydrží aj niekoľko rokov.
Vo veciach, ktoré si na lyžovanie oblečieš sa musíš dobre cítiť a nesmie ťa obmedzovať v pohybe. Výber bundy a lyžiarskych nohavíc nepodceňuj. Chránia ťa pred zimou, vetrom a vodou. Pádu na svahu sa nevyhne ani ten najlepší lyžiar. V premočenom oblečení na svahu dlho nevydržíš. Oblečenie nevyberaj len podľa toho, či sa ti páči. Výber materiálu a funkčnosť oblečenia je v tomto prípade oveľa dôležitejšia.
S tromi kvalitnými vrstvami oblečenia to na svahu bez pocitu chladu a omrzlín určite zvládneš. Prvou je termoprádlo. Nepustí teplo von a zimu dnu, odvádza vlhkosť a telo v ňom môže voľne dýchať aj napriek tomu, že ho úplne obtiahne. Na termoprádlo si obleč lyžiarsky sveter alebo mikinu, ktoré majú termoregulačnú schopnosť a zahrejú vtedy, keď to potrebuješ najviac. Tretia vrstva v podobe lyžiarskej bundy a nohavíc ťa ochráni pred vetrom a snehom. Pri výbere bundy a nohavíc si zisti vodeodolnosť a vodný stĺpec, čiže schopnosť materiálu, z ktorého sú bunda a nohavice vyrobené, odolávať tlaku vody. Udáva ho číslo, pri ktorom začína tkanina presakovať. Pri lyžiarskych bundách sa stretávame s hodnotami okolo 15 000 – 20 000 mm. Čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť. Pri lyžiarskej bunde ber to nyjvyššie. Tlak pri páde na sneh je vyšší a oblečenie môže premoknúť skôr, ako inokedy. Vrchnú vrstvu často pokrýva membrána ktorá ťa ochráni pred vetrom.
Bunda musí k telu dobre priliehať, aby nedochádzalo k úniku tepla. Všimol si si, že lyžiarske oblečenie je vyrobené v pestrejších farbách? To preto, aby ťa bolo na svahu dobre vidieť. V bielej ťa na svahu nemusia zaregistrovať a k zrážke s ostatnými lyžiarmi dochádza častejšie. Čierna tiež nie je dobrou voľbou. V zime sa stmieva skôr a rozoznať postavu v šere sa nemusí podariť každému.
Nohy musia aj v lyžiarkach ostať v teple. Lyžiarske ponožky sú vysoké a spevnené na špičke a päte. Spevňujú členok, chránia holenný kĺb, sú priedušné a počas lyžovania udržiavajú nohy v pohodlí a teple. Nohy vás aj počas lyžovania nesú. Rozmaznajte ich.
Lyžiarske rukavice majú na rukách dobre sedieť, aby si v nich dokázal palice dobre chytiť. Ich hlavnou úlohou je udržať ruky v teple. Zober si dvoje. Pre istotu. Nezaberú veľa miesta a nikdy nevieš, kedy budeš suché rukavice potrebovať.
Zrekapitulujme si to. V správnej lyžiarskej výbave nesmú chýbať lyže, palice, lyžiarky, prilba, rukavice, lyžiarske okuliare, bunda a lyžiarske nohavice, termoprádlo a lyžiarske ponožky. Máš všetko? Tak hurá na svah!
PS: Nezabudni na poistenie do hôr. Je lepšie ho mať a nepotrebovať.
Pingback: Ako vybrať kvalitné bežky? Poradíme ti s ich výberom. - FitCool.sk