Prerušovaný pôst je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších svetových trendov. Hovorí sa o ňom, ako o zázraku na chudnutie, zlepšenie metabolizmu či predĺženie života. Je vhodný pre každého?
Čo je prerušovaný pôst?
Prerušovaný pôst nie je diéta, ale stravovací režim. Je to spôsob, ako si stravovanie naplánovať tak, aby si z neho vyťažil maximum. Nehovorí, čo by si nemal jesť, skôr kedy nejesť vôbec nič. Existujú rôzne verzie prerušovaného pôstu, no základné pravidlo znie: niektoré dni v týždni sa stravovať ako obvykle a v iné dni poriadne obmedziť svoje kalórie. Prerušovaná hladovka je dobrý návod ako schudnúť, a pritom sa neobmedzovať len na určitý druh potravín.
Výhody prerušovaného pôstu
Prečo je správne načasovanie jednotlivých jedál počas dňa také dôležité? Publikovaný článok v zahraničných novinách o účinkoch prerušovaného pôstu na zdravie uviedol, že pôst je v našom tele evolučne „zakódovaný“ a spúšťa niekoľko základných procesov. Akonáhle sa začíname postiť, spaľujeme viac kalórií a tým chudneme. Odborníci vykonali desiatky výskumov na zvieratách a ľuďoch, aby prišli na to, že prerušovaný pôst zvyšuje rýchlosť metabolizmu, znižuje hladinu cukru v krvi či zmierňuje zápal, ktorý zlepšuje celý rad zdravotných problémov od artritídy až po astmu. Pôst dokonca pomáha odbúravať toxíny a poškodené bunky z nášho tela, čo znižuje riziko vzniku civilizačných ochorení – rakoviny, obezity, cukrovky 2. typu a niektorých srdcovocievnych ochorení.
Ako funguje pri chudnutí?
Všetko, čo potrebuješ urobiť, je nejesť a vydržať. Kedy sme sýti a kedy už začíname chudnúť? Pocit nasýtenosti začína v momente, keď začíname jesť a trvá 3 až 5 hodín po jedle. Vtedy naše telo trávi a vstrebáva jedlo, ktoré sme zjedli. V nasýtenom stave je pre náš metabolizmus ťažké spaľovať tuky kvôli vysokým hladinám inzulínu. Chudneme práve v čase hladovania, ktorý nazývame postabsorpčný stav alebo stav nalačno. Ten trvá 8 až 12 hodín po poslednom jedle. Pre naše telo je jednoduchšie spaľovať tuky v stave, keď sme nalačno, pretože vtedy máme nízku hladinu inzulínu. To je dôvod, prečo veľa ľudí pocíti mierny úbytok na váhe akonáhle vynechá, či už cielene alebo spontánne, napríklad jedno jedlo denne bez zmeny návykov v stravovaní alebo cvičení.
Uľahčuje život
Stravovanie sa počas dňa s obmedzeným počtom jedál zjednoduší život. Odpadne ti niekoľkohodinové státie pri sporáku. Zjesť o jedno jedlo menej znamená viac času pre seba a zároveň šetrenie potravinami, tým pádom aj rodinným rozpočtom.
Predlžuje život
Pár rokov dlhšieho života vďaka prerušovému pôstu? Výskumy naznačujú, že je to možné. Prerušovaný pôst aktivuje mnoho rovnakých mechanizmov na predĺženie života ako obmedzenie kalórií. Už v roku 1945 sa zistilo, že prerušovaný pôst predĺžil život myšiam. V nedávnej štúdii sa taktiež píše, že prerušované hladovanie každý deň viedlo k dlhšiemu životu.
Napomáha znižovať riziko rakoviny
Aj keď sa neuskutočnilo dostatok výskumov a experimentov o vplyve pôstu na ochorenie, prvotné štúdie sú pozitívne. Do jednej z nich bolo zapojených 10 onkopacientov, ktorí držali prerušovaný pôst pred liečbou. Výsledok – boli zaznamenané miernejšie vedľajšie účinky chemoterapie. Potvrdzuje to aj ďalšia štúdia – dodržiavaním pôstu pred onkoliečbou sa vyliečilo viac ľudí a zomrelo ich menej. Iná komplexná štúdia navyše dospela k záveru, že prerušovaný pôst znižuje aj riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.
Pôst je ľahší ako diéta
Zlyhal si pri dodržiavaní diét? Prečo ich nedokážeme dodržať? Dôvodom je najmä chýbajúca pevná vôľa. Je dokázané, že obézny človek bude skôr dodržiavať prerušovaný pôst ako diétu. Je jednoduchšie vynechať jedlo, ako dávať pozor na to, čo a koľko jeme.
5 spôsobov, ako prerušovaný pôst využiť pre zlepšenie zdravia
- Vyhýbaj sa bielemu cukru a rafinovaným obilninám. Namiesto nich zaraď do svojho jedálnička viac ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných potravín, bielkovín a zdravých tukov (stredomorská strava).
- Nechaj väčšiu pauzu medzi jedlami. Tvoje telo začne rýchlejšie spaľovať tuky. Aj keď si hladný, zabudni na mini jedlá, či malé občerstvenie.
- Buď aktívny po celý deň. Prerušovaným pôstom môžeš strácať svaly, no doženieš to najmä silovým tréningom.
- Zváž jednoduchú formu prerušovaného pôstu. Jedz cez deň a večer si nechávaj na prerušovaný pôst. To znamená, že jesť by si mal medzi 7. až 15. hodinou alebo dokonca medzi 10. a 18. hodinou. Rozhodne nie večer a pred spaním.
- Zabudni na nezdravé snacky – chipsy, colu a nočné vyjedanie chladničky. Navždy 🙂
Je prerušovaný pôst bezpečný?
Niektorí ľudia sa snažia držať prerušovaný pôst kvôli chudnutiu, iní kvôli zlepšeniu zdravia. Prerušovaný pôst nie je pre každého. Skôr ako ho vyskúšaš, mal by si sa poradiť so svojím lekárom. Kto by sa mal pôstu vyhnúť?
- Deti mladšie ako 18 rokov,
- tehotné a dojčiace ženy alebo snažiace sa otehotnieť,
- cukrovkári alebo pacienti s vyššou hodnotou cukru v krvi,
- pacienti, ktorí sa liečia na nízky krvný tlak alebo DNU,
- ľudia s poruchou prijímania potravy alebo podváhou (BMI < 18,5).
Prerušovaný pôst by mal zvážiť každý. Pre niekoho môže byť príjemnou zmenou životného štýlu s výhodami, no pre iného zhoršenie zdravia. Medzi vedľajšie účinky držania pôstu patrí najmä: bolesti brucha, hlavy, pocity úzkosti, nevoľnosť, trasenie rúk či celého tela. Ak sa vyskytnú min. 2 a viac príznakov, mal by si prerušovaný pôst zanechať.
Aký druh prerušovaného pôstu si vybrať?
Ak zvažuješ začať s prerušovaným pôstom, začni jednoduchým – denným.
- Denný prerušovaný pôst (16/8) – 8 hodín jedenia a 16 hodín pôstu. Nezáleží kedy si dáš prvé jedlo dňa, dôležité je, aby si večeru zjedol do 8 hodín. Napríklad: ak si o 10. hodine raňajkoval, posledné jedlo by si mal jesť o 18 – tej. Jeho jednoduchosť tkvie v dennom opakovaní sa. Stačí si svoj čas len pamätať a dodržiavať.
- Týždenný prerušovaný pôst – Jedná sa o hladovku trvajúcu 24 hodín raz alebo dvakrát týždenne. Napríklad: posledné jedlo dňa bude obed. Vynechávaš večeru, nasledujúci deň – raňajky, obed, večeru. Tento typ prerušovaného pôstu si môžeš dať kedykoľvek – aj raz mesačne. Je to len na tebe. Nevýhodou je nepravidelnosť, na ktorú môžeš časom zabudnúť a tým strácaš motiváciu.
- Striedavý prerušovaný pôst – prerušovaný pôst trvajúci obdeň. Napríklad: Pondelok sa stravuješ ako obvykle, utorok si dáš len večeru, stredu znova ako obvykle, štvrtok opäť iba večera atď. Tento typ pôstu je najmenej populárny.
- Prerušovaný pôst 5:2 – je najobľúbenejší hneď po dennom. Stravuješ sa 5 dní v týždni ako obvykle a 2 dni s obmedzeným príjmom kalórií, maximálne 500 – 600 kcal/deň či už ako jedno alebo viac jedál denne. Jedinou nevýhodou je, že si musíš 2 dni v týždni strážiť a počítať kalórie.
Chceš schudnúť a vyskúšať prerušovaný pôst? Zbav sa zlozvykov, o ktorých si môžeš prečítať v našom ďalšom článku.
Pingback: Snažíš sa schudnúť a neúspešne? Začni plávať - Vieme, ako na to! - FitCool.sk
Pingback: Ako piecť zdravo na Vianoce – s receptami v článku - FitCool.sk