Ak máte dlhodobo pocit únavy a vyčerpania, siahnite po výživovom doplnku, ktorý obsahuje l-karnitín. Ide o prírodnú látku, neesenciálnu zlúčeninu, ktorá sa v tele úplne prirodzene nachádza, no náš organizmus si ani pri zvýšenej námahe nedokáže vyrábať dostatok l-karnitínu na to, aby sme sa necítili vyčerpane. Okrem toho potrebuje naše telo na výrobu tejto látky aminokyseliny: lyzín a methionín, a tiež železo, vitamín C, B12, B6, B3 a kyselinu listovú. L-karnitín sa nachádza aj v bežnej strave. Najviac je zastúpený v hovädzom mäse, mlieku, v syroch ako čedar alebo vo vajciach a celozrnných výrobkoch.
Ideálny spaľovač tuku ale aj zdraviu prospešný doplnok stravy
Nemusíte byť vrcholový športovec na to, aby ste si doplnili hladinu l-karnitínu. Tento doplnok stravy je vhodný aj pri dlhodobom strese, ak držíte diétny režim a potrebujete získať viac energie alebo zvýšiť výkon pri tréningoch a cvičení. Osvedčil sa aj v období tehotenstva a dokonca sa stal obľúbeným po pôrode, pretože pomáha pri dodávaní energie a zároveň spaľovaní nadbytočného tuku.
Okrem spaľovania tukov môže l-karnitín aj celkovo podporovať metabolizmus, zlepšiť krvný obeh, čím efektívne napomáha okysličovaniu mozgu a celkovo správnemu fungovaniu nervového systému a srdcovo-cievnemu systému.
Formy a dávkovanie l-karnitínu
Ak by sme mali získavať l-karnitín iba z bežnej stravy, nezískali by sme dostatočné množstvo na to, aby sme si zabezpečili efektívne spaľovanie tukov ani dostatok energie pri cvičení alebo po namáhavom fyzickom výkone. Preto je vhodné, ak sa l-karnitín doplní vo forme výživových doplnkov. Na výber je forma tabletiek, sypkého prášku a čoraz obľúbenejšie sa stali nápoje s obsahom l-karnitínu s rôznymi príchuťami. Ideálne dávkovanie je približne 500 až 3000 mg denne.
Pingback: Ako vybrať športovú tašku do posilňovne? - FitCool.sk