8 výhod cyklistiky: schudneš, získaš kondičku, posilníš nohy a ešte ďaleko viac

Máš doma bicykel, ktorý stojí v kúte? Opráš ho a hor sa spoznávať svoje okolie, šetriť životné prostredie, či schudnúť kilá a dostať sa do formy. Čo ešte cyklistika ponúka?

Leto je najvhodnejším obdobím na začatie alebo návrat k cyklistike. Ak máš najlepší horský bicykel, bike či cestný bicykel a prilbu, môžeš vyraziť. Aké pozitíva od cyklistiky očakávať?

1. Schudneš

Chceš schudnúť? Potrebuješ znížiť svoj kalorický príjem a zvýšiť výdaj. Beh je jedným z najlepších športov na zhodenie prebytočných kíl, no s cyklistikou dosiahneš oveľa viac. Pozri sa na tabuľku výhod v porovnaní beh – cyklistika.

BehCyklistika
ničí kĺby náročný na kondičku vyžaduje pravidelný tréning, ak chceš vidieť výsledky musíš sa naučiť správnu techniku vyššie riziko úrazu nie je vhodný na vzdialený presun z bodu A do bodu Bšetrná ku kĺbom sám si zvolíš tempo, terén či dĺžku trate vhodná aj pre začiatočníkov za kratší čas vyšší energetický výdaj nižšie riziko úrazu pohodlný presun z bodu A do bodu B

Na to, aby si schudol, nemusíš drasticky upravovať svoj jedálniček. Priemernej 65 kg žene stačí pol hodina na to, aby pri rýchlosti 25 km/h spálila približne 600 kcal. Priemerný 80 kg muž pri rovnakom tempe a čase ako žena vydá odhadom 800 kcal. Všetko závisí od rozličných podmienok. Vedel si, že ak sa rozhodneš pre cestu do a z práce na bicykli miernym tempom, za 6 týždňov môžeš schudnúť približne kilo tuku?

2. Zlepšíš si kondičku

Na zlepšení kondičky je potrebné pracovať postupne a každým dňom si pridávať viac. Prvý tréning je extrémne náročný. Budeš si možno myslieť, že tvoje pľúca nestíhajú. Je to dočasný stav. Rovnako ako tvoje telo, aj pľúca potrebujú zlepšiť kondíciu a po pár dňoch už budeš schopný ľahšie a slobodnejšie dýchať. Tvoj tuk začne telo využívať na spotrebu energie ako palivo a ak dodržíš kalorický deficit, začneš chudnúť. Na podporu chudnutia môžeš využiť L-karnitín či spaľovače tukov. Naopak, ak tvojím cieľom nie je schudnúť, ale udržať si postavu, budeš potrebovať doplnky výživygainery a vitamíny na doplnenie spálených zásob.

3. Spevníš nohy, stehná, zadok

Každá jazda na bicykli, či už priemerná alebo extrémne náročná, dá zabrať najmä stehnám a zadku. Pocítiš nepríjemné pálenie nôh a každý krok po schodoch ti pripomenie, čo si robil včera. Na odbúranie svalovice ti dobre poslúžia BCAA 4:1:1 a aminokyseliny. Stiahnu bolesť, zregenerujú svaly a udržia ich v dobrej kondícii.

4. Urobíš veľa pre svoje fyzické i duševné zdravie

Cyklistika celkovo zlepšuje fyzické a psychické zdravie. Jazda na bicykli zvyšuje srdcovú frekvenciu a prekrvuje mozog. S tým súvisia aj uvoľnené hormónyendorfíny, serotiníny a dopamíny, ktoré sa starajú aj o tvoju psychickú pohodu a dni bez depresií. Potrebuješ si vyvetrať hlavu a zbaviť sa pracovného tlaku a stresu? Nepoznám lepší spôsob psychohygieny.

Pri jazde na bicykli posilňuješ taktiež svoje fyzické zdravieimunitný systém, čo je obzvlášť dôležité v dobe pandémie. Americkí vedci zistili, že aeróbnym cvičením niekoľkokrát do týždňa si posilňujeme imunitu až o 40% viac, ako tí, ktorí sa športu nevenujú vôbec. Podobne dobre budeš na tom aj s civilizačnými ochoreniami. Podľa výskumov Svetovej zdravotníckej organizácie cyklistika znižuje riziko vzniku závažných chorôb, ako sú ochorenia srdca, rakoviny a obezity. Koľko jazdiť, aby si bol fyzicky aj psychicky zdravý? Podľa štúdie z roku 2013 by si sa mal bicyklu venovať 45 – 60 minút pri 75 – 85% tvojej maximálnej srdcovej frekvencii štyrikrát týždenne. Nič ti samozrejme nebráni bicyklovať viac.

5. Budeš lepšie spať

Máš problémy so zaspávaním? Ak si chceš overiť kvalitu a dĺžku svojho spánku, pomôžu ti fitness hodinky alebo aj fitnáramok, ktoré funkciu kontroly spánku obsahujú. Z výskumov je známe, že akákoľvek 30-minútová aeróbna činnosť vykonávaná aspoň 3 hodiny pred zaspávaním pozitívne vplýva nielen na kvalitu tvojej prespanej noci, ale aj na ranné zobúdzanie. Ráno by si mal byť po zobudení plný energie a mal by si mať pocit, že si sa dobre vyspal a oddýchol si.

6. Ušetríš čas a peniaze

Koľkí z vás sú nespokojní za volantom auta minimálne z 3 dôvodov? 1. Len nedávno si tankoval a musíš znova, 2. Zase zápchy, 3. Kde zaparkovať? Kto býva blízko veľkomesta, určite pozná situácie, kedy by chcel mať po ruke lietadlo alebo bike a pohol sa z miesta. „Ušetrený čas sú peniaze“ pri cyklistike platí dvojnásobne. Pri spočítaní nákladov na benzín a dennej dochádzke do a z práce autom v okruhu 10 – 20 km od miesta bydliska mesačne zaplatíš minimálne 70 – 80 eur. Prirátaj ešte cenu za občasný servis, údržbu auta plus parkovné a dostaneš sa na hranicu 100 eur mesačne. Pri jazde na bicykli do práce môžeš ušetriť až 1200 eur ročne. Nerieš viac parkoviská, plnú nádrž, vyhni sa stresu a príď všade na čas.

7. Budeš šetrný ku životnému prostrediu

Svoje zdravie rovnako ako životné prostredie máme len jedno, preto si ho chráňme. Znečistenie ovzdušia v mestách je alarmujúce. Vieš si predstaviť, čo by sa stalo, ak by aspoň na mesiac ľudia vymenili osobné autá za bicykel? Vzduch by sa dal dýchať, nehrozili by žiadne kolóny, zápchy ani nehody. Bicykel zaberá málo miesta, je ľahký, cenovo dostupný a odparkovať sa dá takmer ihneď a kdekoľvek. Cyklistika je preto najlepší a najefektívnejší spôsob dopravy, ktorý nespôsobuje žiadne škody na životnom prostredí. Vravíš, že do práce máš ďalej? Vyber si elektrobicykel. Ak už nebudeš vládať krútiť pedálmi, zapneš motor.

8. Nájdeš si priateľov

Bicyklovanie je spoločenský šport. Vieš koľko ľudí v tvojom okolí hľadá priateľov na spoločnú jazdu do práce či do prírody alebo na cyklotúry naprieč krajinou? Nájdeš ich v podporných skupinách na rôznych sociálnych sieťach. Okrem nich ti dobre poslúžia aj aplikácie, kde môžeš ukladať a zverejňovať svoje cyklorekordy. Nájdi si nových priateľov, s ktorými môžeš súťažiť a motivovať sa k dosiahnutiu lepších výsledkov.

Po všetkých výhodách cyklistiky musíš brať do úvahy aj jednu nevýhodu. Cyklisti ťahajú za kratší koniec. Na preplnených cestách sú oveľa viac ohrozovaní na životoch. Tak či tak, jazda na bicykli má svoje čaro a mnoho benefitov. Prečitaj si preto náš ďalší článok, ako sa starať o horský bicykel, aby ti vydržal čo najdlhšie.

Nenechajte si ujsť nové akcie, výpredaje, zľavy a kupóny plné skvelých produktov.

Autor: Júlia Baranišinová

Foto: pixabay.com

SEO popis a SEO Nadpis

Cyklistika: Prečo je vhodná na chudnutie, kondičku, nohy a zadok?

Uvažuješ o tom, že presedláš na cyklistiku? Mal by si vedieť, aké výhody ponúka. Prečítaj si v našom článku 10 benefitov, ktoré popri cyklistike získaš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.