Bolesť kolien je pri športovaní nepríjemná. Príčin môže byť mnoho, no predchádzaj jej dopĺňaním kolagénu. Kolagén vypĺňa chýbajúci priestor v šľachách, väzoch a chrupavke. Poradíme ti, ako si vybrať správny kolagén.
Prečo bolia kolená?
Kolená môžu bolieť z rôznych príčin. Taktiež bolesť môže byť rôzna – akútna i chronická. Ak bolesť vznikne náhle a doposiaľ sa neprejavovala, ide o akútnu bolesť, ktorá býva bezprostrednou odpoveďou na fyzickú neprimeranú záťaž pri práci, cvičení alebo po zranení. Tá sa zvykne prejavovať ako zápal, začervenanie, opuch, praskanie v kolene, obmedzený pohyb kolenom, až po vyvrtnutie a pretrhnutie šliach.
Chronická bolesť sa popisuje ako dlhodobé preťažovanie šliach a väzív. Z toho vznikajú ochorenia ako napríklad: bežecké koleno, atróza, burzitída, reumatické ochorenia, mäknutie jabĺčka (chondropatia patelly) prípadne ide o genetické ochorenie.
Čo môže bolieť v kolene?
Odpoveď je jednoduchá – kolenný kĺb. Kolenný kĺb je však jedna z najzložitejších častí ľudského tela, ktorá pozostáva z množstva väzív, šliach, úponov, svalov, jabĺčka a chrupavky. Prečo je taký dôležitý? Zjednodušene povedané: Väzivá majú na starosti spevnenie kolena najmä pri rotačných pohyboch, šľachy spájajú kĺb s jabĺčkom a zároveň úponové svaly stehennej a holennej kosti. Chrupavka (meniskus) zase tlmí „nárazy“ kostí pri pohybe.
Zdroj foto: freepik.com/jcomp
Ako predchádzať zraneniam?
Ako vidno, každá časť kolenného kĺbu má nezameniteľnú a jedinečnú funkciu. Ak však jedna zo „súčiastok“ začne „škrípať“, je problém. Vedel si, že chrupavka sa ako jedna z mála nevie sama zregenerovať po zranení? Preventívnym dodávaním výživy ju posilňuješ a predchádzaš úrazom. Naše kĺby, svaly, kosti a koža tvoria z veľkej miery kolagén. Kolagén však vekom strácame, prestáva ho vyrábať naše telo, preto ho musíme dopĺňať z iných zdrojov –kĺbovou výživou. Kolagén je jeden z nich a mal by sa užívať nielen z preventívnych dôvodov, ale aj v čase úrazu – pomôže predísť ešte väčším problémom.
Čo je kolagén?
Kolagén je dostupná bielkovina, ktorá je v našom tele zastúpená približne na 30%. Vytvára ho nielen ľudské telo, ale aj niektoré živočíchy – cicavce. Nachádza v kostiach, svaloch, chrupavkách, pokožke… Vekom sa tvorba kolagénu pomaly zastavuje.
Príznaky ubúdajúceho kolagénu sú:
- starnutie pokožky,
- pribúdajúce vrásky,
- strata elasticity pleti,
- vypadávanie vlasov,
- časté úrazy pohybového aparátu…
Nič príjemné, najmä pre ženy. Práve ženy sú tie, ktoré častokrát ako prvé siahajú po kolagénových doplnkoch. Doplniť ho je možné zvonku (pleťová a telová kozmetika), ale aj zvnútra. Prijímanie kolagénu v práškovej alebo tabletovej forme orálne rieši viacero problémov naraz a do hĺbky.
Zloženie kolagénu
Kolagén je tvorený z aminokyselín, ktoré pod mikroskopon vyzerajú malé pospájané korálky. Ak ich je dostatočný počet, vytvoria bielkovinu. V každej takejto „korálke“ môžeš nájsť rôzne aminokyseliny:
- glycín – chráni bunky od oxidačného stresu
- prolín – regeneruje a udržiava celkové zdravie
- lyzín – stará sa o zdravie kostí, pokožky a spojivového tkaniva
- hydroxyprolín
- hydroxylizín
Mnoho kolagénových doplnkov je doplnených o rôzne ďalšie prísady, prednostne o vitamín C. Ten je veľmi dôležitý užívať spolu s kolagénom. Má za úlohu tvorbu posledných dvoch spomínaných aminokyselín v našom tele.
Druhy a formy kolagénu
Najčastejšie sa hovorí iba o 3 typoch kolagénu – I., II., III., ale celkovo je ich až 28.
Typ I.: na 90% je obsiahnutý v kostiach, svaloch, šľachách, tkanivách a koži
Typ II.: nájdeme v chrupavkách a jeho úlohou je tlmiť nárazy
Typ III.: sa nachádza vo vnútorných orgánoch a tepnách
Kolagén nájdeš v rôznych prírodných formách živočíšnych produktov. Najčastejšie ho získaš z:
- vývaru z kostí
- huspeniny
- tlačenky
- bravčového kolena
- chrupaviek a kože (pečené kura, losos…)
- vajíčok (v akejkoľvek forme)
Zdroj foto: freepik.com/prostooleh
Po 25. roku života kolagén v tele klesá každým rokom o 1%, preto je potrebné ho dopĺňať. Užívať produkty zo zoznamu vyššie nie je z dlhodobého hľadiska vhodné, preto ho musíme telu dodať ich suplementáciou. Predáva sa v rôznych formách ako hydrolyzovaný peptid, želatínové tablety či natívny kolagén. Kolagén pochádza z rôznych zdrojov – z morských živočíchov, hovädzieho dobytka či ošípaných. Ako sa vyrába? Prostredníctvom tepla sa denaturuje – mení na želatínu, ktorá sa ďalej štiepi – hydrolyzuje. Výhodou hydrolyzovaného kolagénu (prášku) je lepšia rozpustnosť vo vode, ktorý nezaťažuje trávenie.
Morský kolagén
Morský kolagén sa získava z rybích plutiev, kože a šupín. Pokrýva prevažne I. typ kolagénu, ktorý je vhodný na získanie mladistvej pleti, vypnutej pokožky, lesklých vlasov a pevnosti nechtov. Cenovo je dostupný, no pozor by si mali dávať alergici a siahnuť skôr po hovädzom kolagéne.
Kolagén z ošípaných a hovädzieho dobytka
Na trhu je bohato zastúpený skôr hovädzí kolagén vyrábaný z hovädzích koží. Je v ňom zastúpený kolagén I. a II. typu. Je vhodný pre aktívnych športovcov ako prevencia pred úrazmi či na posilnenie pohybového aparátu, regeneráciu po tréningu a proti bolestiam kĺbov a svalov.
Aký kolagén si vybrať?
Neexistuje kolagén, ktorý bude vyhovovať každému. Pre každého je vhodná iná forma kolagénu. Niekto ho chce užívať z preventívnych zdravotných dôvodov, no niekto kvôli zovňajšku.
Kolagén I. a III. typu je vhodnýpre ženy, ktoré chcú mať zdravé a kvalitné vlasy, pleť a nechty. Túžia po celkovom zdraví fyzicky a duševne. Na trhu je niekoľko alternatív, ktoré majú celý rad benefitov za dobrú cenu.
Kolagén II. typu je vhodný zase pre aktívnych športovcov – na kĺby, kosti, svaly, fyzickú kondičku. Redukuje svalovú únavu, napomáha regenerácii a tlmí bolesti kĺbov. Cenovo je prijateľne dostupný.
Kolagén typu I., II. a III. je všeobecne zameraný na dopĺňanie kolagénu v každej oblasti. Je vhodný pre každého, kto túži po celkovom duševnom a fyzickom zdraví. Má celý rad výhod, ktoré ponúkajú kolagény typu I., II. a III. Nevýhodou je však ich cena. Sú drahšie. Pri výbere správneho kolagénu je dobrý ukazovateľ zloženie.
Zdroj foto: freepik.com/prostooleh
Benefity kolagénu I., II. a III. typu
I. a III. typ | II. typ | I., II., III. typ |
– beauty nápoj pre ženy – obsahuje aj iné zložky ako kyselinu hyalurónovú, vitamíny, minerály – pre dokonalú pleť, vlasy, nechty – na výber hydrolyzovaný prášok alebo tablety – podporuje chudnutie – na posilnenie imunetného systému a zdravého trávenia – znižuje únavu a vyčerpanosť – dodáva energiu a silu | – pre aktívnych športovcov – posilňuje kosti, šľachy, svaly – vhodný na obnovu a regeneráciu svalov, väzív po tréningu – tlmí bolesť kolien a svalov – prevencia pred úrazom – na posilnenie imunetného systému a zdravého trávenia – znižuje únavu a vyčerpanosť – dodáva energiu a silu kĺbom – celková ochrana pohybového aparátu a spojivového tkaniva | – všetky spomenuté výhody ako pri I. + III. a II. type |
Najlepší kolagén na trhu
Každý kolagén má iný pomer hydrolyzovaného kolagénu, vitamínov a minerálov. Never tvrdeniu, čím viac kolagénu, tým lepšie. Pre ľudského jedina je dávka v rozmedzí 5000 – 10000 mg hydrolyzovaného kolagénu úplne postačujúca. Nikdy neprekračuj odporúčanú dennú dávku. Výskumy nenašli spojitosť medzi pitím vyššej dávky kolagénu a vyššiemu blahodárnemu účinku.
Na doliečenie z poúrazových stavov pomôže Wobenzym. Prečítaj si náš ďalší článok o jeho benefitoch.