Jedným z veľkých trendov je v poslednej dobe aj kváskovanie. Musím sa priznať, aj ja som podľahla tejto záľube a musím povedať že vôbec neľutujem. Pred troma mesiacmi som od kamarátky dostala svoj kvások, ktorý som pomenovala Sergej 🙂
Odvtedy tvoríme nerozlučnú dvojku a ja skúšam domáce kváskové chlebíky. Je to pre mňa hotová alchýmia. Dospela som však k štádiu, kedy si začínam vymýšľať svoje vlastné receptúry a potom čakám a čakám, ako chlebík vyjde. Vyskúšajte kváskovanie aj vy, neoľutujete.
Počet porcií: 1 chlieb cca 1,4 kg
Čas prípravy: od založenia rozkvasu po vybratie chleba z rúry cca 24 hod.
Môj tip: rozkvas založte o cca 11 až 12 hodine naobed a do ošaty stáčate okolo 21-22 večer. Pečiete tak na druhý deň o 9 -10 ráno.
Ingredience na kváskový chlieb:
Rozkvas:
- 100 g žitnej celozrnnej múky
- 100 g bielej špaldovej hladkej múky
- 200 g vody
- 1 lyžica žitného celozrnného kvásku
- 1 lyžica ražného celozrnného kvásku
Cesto:
- 500 g hladká múka špeciál 00
- 290 g piva 10 tka
- 1 stredne veľký nastrúhaný zemiak aj so šťavou
- 2 čajové lyžičky soli
- 1 čajová lyžička kmínu
- hrsť tekvicových semiačok
- rozkvas
Postup prípravy kváskového tekvicového chleba:
- Najskôr si zarobíme rozkvas – zmiešame všetky ingrediencie, rozkvas poriadne premiešame a zakryjeme potravinovou fóliou, alebo igelitom, aby nemal vzduch.
- Po zdvojnásobení objemu – záleží na výške izbovej teploty – ja ho nechávam tak 6-7 hodín si zarobíme cesto.
- Poriadne prepracujeme, aby bolo cesto vláčne a odliepalo sa od misky. Ak máte domáceho robota s funkciou miešania cesta, neváhajte ho využiť. Ja nemám, tak to odmakám sama 🙂
- Po spracovaní cesto necháme v miske, ktorú zakryjeme fóliou alebo igelitom, znova aby nemalo vzduch.
- Necháme kysnúť približne 3 hodiny, avšak po každej hodine cesto vyberieme a poprekladáme. Prekladáme vždy zhora nadol, sprava doľava, zdola nahor a zľava doprava. Dávajte si pozor, aby ste nemúčili povrch. Chlebík by bol zbytočne príliš hutný.Radšej si ho postriekajte vodou a aj ruky si máčajte vo vode, aby sa Vám s cestom lepšie pracovalo.
- Pri treťom prekladaní si prichystajte ošatku, primeranú vyše kilovému chlebíku. Poriadne poprekladajte a stočte do ošatky, avšak polovicu si potrite vodou a vyváľajte v tekvicových semiačkach – tou stranou pôjde cesto nadol do ošatky.
- Ošatku prekryjeme tak aby cesto nemalo vzduch, ja to robím tak, že používam normálnu klasickú igelitovú tašku a zakryjem ho tak aby bol navrchu priestor aby mal chlebík kam rásť.
- Dáme kysnúť do chladničky na cca 12-14 hodín.
- Pred vybratím z chladničky si vyhrejeme rúru tak, že v nej máme naspodu pekáč, kľudne používajte nejaký starší – a v strede jánsku misu, teda ja používam len spodnú časť.
- Vyhrejeme na 250 stupňov potom vyberieme jánsku misu , dáme do nej pečiaci papier, vyklopíme cesto z ošatky, vložíme nazad do rúry a na pekáč nalejeme cca 2 dcl čistej vody. Snažíme sa, aby nám teplo neunikalo.
- Hneď ako nalejeme vodu, rýchlo zavrieme a pečieme 10 minút, potom vyberieme plech s vodou, znížime teplotu na 200 stupňov a pečieme približne 35-40 minút.
- Potom vyberieme jánsku misu, chlebík vrátime a dopekáme na mriežke.
- Po vybratí skúsime naň zaklopkať, musí nám duto znieť z oboch strán, vtedy je upečený.
- Odložíme na mriežku, aby mal ospodu dostatok priestoru na chladnutie, potrieme vodou s perkom, alebo postriekame a necháme vychladnúť.
- Prekrajujeme až po vychladnutí!
- Ako vravím – alchýmia 😀 ale stojí to za to 🙂 Kto raz ochutná kváskový chlebík, iný už nebude chcieť 🙂
Pingback: Zdravá krtkova torta s jahodami - recept - FitCool.sk