Turistika je súčasťou tvojho života už nejaký ten piatok, ale stále si nie si istý, či so sebou berieš všetko, čo správny turista skutočne potrebuje? Prezradíme ti, na čo všetko musí turista pri balení myslieť, aby ho na potulkách prírodou nič neprekvapilo.
Výbava nie je len oblečenie
Plánovanie turistiky, hlavne tej viac dňovej, ti zaberie trochu času. Nechystaj sa o 5 minút 12. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že niečo zabudneš. Veci, ktoré so sebou berieš si porozkladaj, aby si dobre videl, čo všetko už nachystané máš. Nasledujúce body ti pomôžu sa pri balení trochu zorientovať:
- vieš kam ideš a ako sa tam dostaneš? Na internete trasu, ktorú plánuješ zdolať určite nájdeš. Postrehy turistov, ktorí na danom mieste už boli ti prezradia, na čo si treba dávať pozor a s čím sa na trase môžeš stretnúť
- je to len prechádzka, či sa chystáš na niečo náročnejšie? Plánuješ v prírode ostať dlhšie?
- nezabudni si vodu a niečo pod zub. Či je leto a či mráz. Pitný režim treba dodržiavať za každého počasia. Pozri si kadiaľ budeš prechádzať, aby si vedel, ako sa zariadiť. Stretneš cestou nejaké potraviny? Máš kde doplniť vodu? Zohľadni to najmä pri balení sa na dlhšie trasy. Energetické tyčinky, prípadne iné pochúťky a termosku s čajom maj pri sebe stále. Pre istotu
- ako to vyzerá s ubytovaním? Plánuješ stanovačku, či si potrpíš na pohodlnejšie lôžko? Pri stanovačke počítaj s tým, že tvoje plecia ponesú väčší náklad. Stan nemôžeš rozložiť tam, kde sa tebe zachce. Na stanovanie sú určené miesta. Nachádza sa také aj na trase, ktorú si si vybral?
- frekventované trasy sú bezpečnejšie. Jasné, že nepočítaš s tým, že sa ti na turistike niečo stane. Ale nikdy nevieš. Vykĺbený členok môže byť ten najmenší problém. Niekedy je lepšie mať istotu, že na svojich potúlkach niekoho stretneš. Najmä, keď si sa rozhodol ísť sám. Je riadne označená? Drž sa značiek a zbytočne neriskuj. Odvážlivcov, ktorí boli presvedčení, že im sa nemôže nič stať tu už bolo
Vysúšajte skvelý recept: 8 rád, ako sa pripraviť na beh v chladnejšom počasí
- ideš s kamarátmi? Dohodnite sa, kto čo zoberie. Nemusíte brať všetci všetko. Batožiny budete mať aj tak dosť. Lekárničku, potreby na varenie a stan naozaj všetci prenášať nemusíte
- nezabudni mapu alebo podrobne rozpísaný plán trasy. Áno, v mobile más GPS, ktoré by malo mať pokrytie všade. Mať o jeden papier v batohu naviac ti neublíži. Mobil sa vybije a čo potom? Powerbanka problém z krátkodobého hľadiska vyrieši, ale čo keď ju nebudeš mať kde nabiť?
- áno, krém s ochranným faktorom potrebuješ. Slnko je v horách silnejšie. Spálená pokožka sa síce zahojí, ale na čo zbytočne trpieť?
- určite sa domov vrátim pred zotmením. Pri plánovaní turistickej trasy si to povie asi každý. Plán je jedna vec, realita druhá. Koľkokrát sa ti stalo, že si sa z kopcov ponáhľal len preto, aby si na cestu späť aspoň trochu videl? Čelovka má hneď dve výhody. Posvieti ti na cestu a teba vďaka svetlu tiež skôr zaregistrujú
- skladací nožík si zober tiež. Nikdy nevieš, kedy sa ti zíde. Ten multifunkčný nezaberie veľa miesta a využiješ ho na rezanie a množstvo vecí, o ktorých teraz možno ani nevieš
- nezabudni doklady, hotovosť (na kreditnú kartu sa na 100 % nespoliehaj) a poistenie do hôr. Ja viem, si opatrný a držíš sa len vyznačených trás, o tom tu už reč bola, ale bez poistenia do hôr radšej nelez
S batohom nielen cez hory
Váha vecí, ktoré potrebuješ, sa ti na chrbte rozloží najlepšie. Vyber si turistický batoh s výstužou, aby dobre držal tvar a nebolel ťa z neho chrbát. Veci si doň ulož tak, aby bol správne vyvážený a pri chôdzi ťa neťahalo na jednu stranu. To, čo pri turistike používaš najčastejšie, si ulož do vrecka, ku ktorému máš najlepší prístup. Veci neukladaj len tak hala-bala. V prípade núdze by si sa v ňom mal vedieť rýchlo zorientovať. Keď vieš, čo kde dáš, siahneš po tom automaticky, bez zbytočného prehrabovania.
Dajú sa k nemu dokúpiť nejaké prídavné zariadenia? Zavesíš naň ešus, trekkingové paličky, či pripneš karimatku? Super. Správne zvolený turistický batoh ťa bude sprevádzať naozaj všade.
Počasiu nerozkážeš. Priprav sa
Na vrtochy počasia sa dopredu nepripravíš. Chvíľu bude teplo, chvíľu zima. Príde vietor, priveje dážď. Predstavuješ si, čo všetko musíš do batoha naskladať a koľko to asi bude vážiť?
Inú výbavu si zbalíš v lete, inú v zime. To je pochopiteľné. Áno, v zime to bude ťažšie. Sneh a ľad si vyžaduje náročnejšiu prípravu aj výbavu. Mačky a snežnice v lete nevyužiješ, v zime sa na niektoré úseky bez nich nedostaneš. Základná výbava sa odvíja od toho, v ktorom ročnom období sa na turistiku vyberieš, ale to určite vieš.
Na stránke SHMU.sk ti prezradia, aké bude počasie, či sú vyhlásené výstrahy a či by nebolo lepšie ostať doma. Pre istotu sa pred každou túrou na stránku aspoň pozri.
Oblečenie, ako súčasť výbavy na prežitie
Trasa naplánovaná, batoh zbalený. Teraz si ujasníme, čo na seba. Správna outdoorová výbava zabezpečí, aby si si z túry odniesol len príjemné spomienky.
Sadnú ako uliate?
Na topánkach nešetri. Nohy ťa ponesú. Neber si outdoorové topánky, ktoré si na túre ešte nemal. Noha v nich ešte nie je správne uložená, vznik bolestivého odtlaku je v tomto prípade len otázkou času. Vyber si topánky, v ktorých je noha pevná a budeš sa v nich cítiť dobre. Nepremokavá obuv s dobrou podrážkou sa postará o to, aby si mal nohy počas celého výletu ako v bavlnke.
Čo si oblečiem?
Túto otázku si ráno nekladú len ženy pred zrkadlom. Turisti to majú s výberom oblečenia oveľa ťažšie. Neobliekajú sa len podľa toho, či momentálne svieti slnko alebo prší. Rátajú so všetkým. Stav na príjemný materiál a pohodlie. V tom, čo si ráno oblečieš stráviš minimálne jeden deň. Nejdeš na módnu prehliadku a nemusíš zaujať tým, čo sa práve nosí. Turistické oblečenie módnym trendom nepodlieha. Našťastie.
Tunel na mnoho spôsobov
Začneme od hlavy. Mne sa najviac osvedčil tunel. Urobíš z neho čelenku, čiapku, šál a kuklu, ktorá ochráni uši, hlavu a krk. V slnečnom počasí chráni pred prudkým slnkom, v zime príjemne zahreje. Okrem toho saje pot, ktorému sa pri fyzickej námahe (a tou turistika určite je) nevyhneš.
Jedno tričko nestačí. Ani v lete
Kvalitná termo bielizeň je príjemná, vzdušná, v lete chladí, v zime hreje. Čo viac si turista môže priať? V lete toľko oblečenia nepotrebuješ, ale vždy maj v batohu suché tričko a ponožky, do ktorých sa v cieli prezlečieš. Nenechaj sa oklamať počasím. Slnko síce svieti, ale spotené tričko chladí a prefúknuť ťa v tomto prípade dokáže aj teplý letný vietor.
Jedna vrstva oblečenia ti stačiť nebude. Zober si aj niečo teplejšie a niečo, čo ťa ochráni pred dažďom a vetrom. Vždy je lepšie mať čo vyzliecť, keď je teplo a zase obliecť, keď sa nečakane ochladí. V zime bude oblečenie hrubšie, ale pri dnešných materiáloch to vôbec nevadí.
Stanovačka je to pravé? Ktorý stan na kemp, cykloturistiku, či festival ťa v našej recenzii oslovil najviac?
Pingback: Ako si správne vybrať turistickú obuv? - FitCool.sk