Spojenie esenciálne oleje a pomoc pri boji s alergiami ma veľmi prekvapilo. Ako alergik sa týmto olejom aktívne vyhýbam. Voňajú krásne, ale kašeľ, slzenie očí a kýchanie, ktoré to všetko v mojom prípade sprevádza, je dosť vyčerpávajúce. Esenciálne oleje alergiu neliečia. Vyvolávajú ju! Hľadala som informácie, ktoré mali moje tvrdenie podporiť. Dopadlo to úplne inak a nakoniec som sa rozhodla silu esenciálnych olejov vyskúšať na vlastnej koži. Čo myslíš, presvedčia aj teba?
Proti čomu to vlastne bojujeme?
Keď chceš proti niekomu, (alebo v tomto prípade niečomu) bojovať, musíš nepriateľa dobre poznať. Aby si vedel, kedy a aké zbrane treba použiť. Alergikom to v sezóne netreba pripomínať. Vedia, o čom je reč, ale pre istu si o alergii niečo povieme.
Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa denne stretávame. Spôsobujú ju nesprávne aktivované protilátky zo skupiny imunoglobulínu E (IgE). Alergici sú precitlivení na inak neškodné látky, ako prach, peľ, červotoče, potraviny. Telo alergén identifikuje ako hrozbu, histamín uvoľňuje vo väčšom množstve a alergická reakcia je na svete.
Slovo alergia sa prvýkrát použili Clemens von Pirquet a Béla Schick v roku 1906. Je odvodené z dvoch gréckych slov – allos (iný, zmenený stav) a ergon (práca, reakcia, reaktivita). Zase raz mi wikipedia pomohla. Novú definíciu alergie nevymyslím.
Čo o nich vieš?
Esenciálne (éterické) oleje sú prchavé silice, ktoré majú nižšiu hustotu ako voda. Rozpustiť sa ti ich v nej nepodarí. Pôvodne sú kvapalné a bezfarebné, ale v reakcii so vzduchom môžu tuhnúť a tmavnúť. Rastliny ich produkujú ako obranné látky proti bylinožravcom. My ich využívame pri výrobe liečiv a aromaterapii.
V dnešnej dobe je známych asi 3000 esenciálnych olejov, ktoré obsahujú viac ako 1000 účinných látok. Pekne voňajú. Aj preto ich často nájdeš pod názvom vonné oleje.
Z rastlín sa získavajú destilovaním. Pri výrobe tých najkvalitnejších sa rastliny destilujú parou v malých dávkach. Silica sa z nich dostáva pri nízkej teplote a pod tlakom. Nepridávajú k nim žiadne rozpúšťadlá a chemikálie. Snahou výrobcov je v nich udržať silu skutočnej prírody.
Účinok esenciálnych olejov na náš organizmus
Konečne sme sa dostali k tomu podstatnému. Esenciálne oleje nepomáhajú len v boji s alergiami. Majú pozitívny vplyv na celý náš organizmus.
- používajú sa pri liečbe a prevencií alergií na peľ, prach, srsť zvierat, pleseň, bodnutie hmyzom, lieky
- potláčajú zápal
- detoxikujú organizmus
- bojujú proti infekciám, baktériám, parazitom, mikroorganizmom
- podporujú imunitný systém a zmierňujú jeho reakciu na alergické látky z prostredia
- zmierňujú akútne respiračné stavy
3000 známych esenciálnych olejov. Ako si vybrať ten pravý?
Pri pátraní po esenciálnych olejoch, ktoré pomáhajú lepšie znášať alergické reakcie som najčastejšie natrafila na trojkombináciu olejov mäta pieporná, levanduľa a citrón. Prečo práve tieto tri oleje?
Mäta pieporná
- uvoľňuje dýchacie cesty, znižuje produkciu hlienu a zlepšuje vykašliavanie
- pôsobí protizápalovo
- zlepšuje dýchanie
- priaznivo pôsobí na trávenie a zmierňuje príznaky dráždivého čreva
- dodáva energiu a pôsobí proti únave
Citrón
- pomáha prekonávať akútne respiračné stavy
- bráni množeniu baktérií a eliminuje spúšťače alergií zo vzduchu
- podporuje imunitný systém
- pomáha s odvodnením lymfatického systému
- čistí pokožku (zmierňuje opary a upokojuje podráždenú pokožku)
- posilňuje vlasy
- má antiseptické účinky a pomáha zmierniť astmu a nádchu
- zlepšuje náladu
Levanduľa
- pôsobí ako prirodzené antihistaminikum
- má protizápalové účinky
- urýchľuje liečbu popálenín a drobných poranení
- upokojuje podráždenú pokožku
- pomáha s liečbou akné a rôznych kožných problémov
- upokojuje nervy a má relaxačné vlastnosti
- zmierňuje bolesti svalov
- zlepšuje spánok
Keď éterické oleje nepôsobia étericky
Esenciálne oleje majú veľa pozitívnych účinkov, ale ich vysoká koncentrácia môže spôsobiť nepríjemnosti v podobe zápalov kože, svrbenia, popálenin, či vyrážky. Deťom do 6 rokov sa kontakt s esenciálnymi olejmi vôbec neodporúča.
Oleje som si vybral. Čo teraz?
Aplikuj ich priamo na pokožku, pridaj do aromalampy, difúzera alebo vyskúšaj priamu inhaláciu. Mne sa najviac páči difúzer. Ich ponuka je pestrá. Získaš pomocníka v boji s alergiou a pekný bytový doplnok v jednom. Mňa najviac zaujal difúzer z imitácie dreva.
Pri dávkovaní dodržiavaj pokyny uvedené na fľaštičke. Pri trojkombinácii levanduľa – mäta – citrón sa odporúčajú 2 kvapky z každého oleja do difúzera. Našla som aj takú informáciu, že z každého oleja po 3 kvapky. Idem na to opatrnejšie. Do difúzera som z každej fľaštičky kvapla jednu kvapku. Mám rešpekt. Trochu mi slzili oči, ale kýchanie, smrkanie, ani kašeľ sa neprihlásili. Som zvedavá, čo nastane, keď dávku zvýšim. V prípade esenciálnych olejov som neveriaci Tomáš. Pozitívnych ohlasov som našla veľa, ale kým nevyskúšam, neuverím.
Inhaluj priamo. Niekedy žiadne difúzery neboli. Pridaj 2 kvapky z každého oleja do hrnčeka s vriacou vodou, prikry si hlavu uterákom tak, aby para ostala pod ním a dýchaj zhlboka. Snaž sa pod uterákom vydržať aspoň 5 minút aby bola liečba esenciálnymi olejmi efektívna.
Esenciálne oleje stále po ruke
Aromalampu a difúzer nemôžeš nosiť stále so sebou, ale príjemný pocit, ktorý esenciálne oleje prinášajú by si si doprial aj niekoľkokrát denne? Žiadny problém. Fľaštičky s esenciálnymi olejmi sú malé, v kabelke či príručnej taške nezaberú veľa miesta. Kvapni si olej/oleje do dlane, poriadne ich v nich rozotri a potom ich z dlaní pomaličky vdychuj alebo prikladaj na miesto, ktoré ťa bolí. Upokojíš sa a dýchať sa ti bude lepšie. Spríjemni si deň vždy, keď to potrebuješ.
Bodnutie hmyzom musíš vyriešiť inak
Pri bodnutí hmyzom ti inhalácia nepomôže. Pridaj pár kvapiek esenciálneho oleja do lyžičky olivového, kokosového alebo napr. ľanového oleja a potri ním postihnuté miesto. Opuch sa stiahne a miesto vpichu prestane nepríjemne svrbieť.
Nielen citrón, mäta a levanduľa
Zamerala som sa na trojkombináciu mäta pieporná – levanduľa – citrón. Z ponúkaných možností ma oslovila najviac a mala aj najviac pozitívnych ohlasov. Na boj s alergiou a potlačenie respiračných ťažkostí sa odporúča aj esenciálny olej z eukalyptu. Rozširuje dýchacie cesty, znižuje opuch v slizniciach a sťahuje zápal. Moje zlé skúsenosti s esenciálnymi olejmi s eukalyptom úzko súvisia. Nie je esenciálny olej ako esenciálny olej. Na výber olejov som doteraz asi nemala šťastie.
Tea tree olej (olej z čajovníka austrálskeho) sa používa na hojenie rán, ako prvá pomoc pri liečení akné, znižuje riziko infekcie a ničí baktérie, huby a vírusy.
Pingback: Esenciálne oleje – prvá pomoc pri strate čuchu a bolesti hlavy - FitCool.sk
Ja som si tiež prešla cestou hľadania tých správnych esenciálnych olejov, nakoľko som nebola ochot a si zaplatiť viac. Az potom som si uvedomila, že nie som bohatá, aby som si kupovala nekvalitné veci a skúsila som doterra.
Odvtedy uz nehľadám a som veľmi spokojná. Pomáham sebe a ľuďom naokolo…
Pingback: Esenciálne oleje: 5 rád, ako si udržať zdravie pri cestovaní - FitCool.sk
Pingback: 10 esenciálnych olejov na BIO upratovanie – dezinfikujte, vyčistite a vyvoňajte - FitCool.sk
Pingback: 5 nápadov na darček s esenciálnymi olejmi - FitCool.sk
Pingback: Prvá pomoc: Ako sa zbaviť oparu? - FitCool.sk