Ak ste fajčiar alebo len jednoducho dbáte o svoje zdravie, môžete vyskúšať detoxikáciu pľúc. Táto očista pľúc bude ideálna aj v tom prípade, ak ste astmatik alebo máte dlhodobejšie problémy s dýchaním. Pľúca sú na vrchole svojej činnosti medzi 3:00 a 5:00, a práve vtedy sa množstvo fajčiarov, astmatikov aj ľudí s dýchacími problémami budí. Či už sa vás týka jeden z týchto problémov alebo si chcete brániť pľúca od škodlivín, v nasledujúcich riadkoch sa dočítate všetko o detoxikácií pľúc.
Pľúca vo všeobecnosti
Jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele, vďaka ktorému sme nažive. Pľúca zabezpečujú výmenu kyslíka a oxidu uhličitého v našej krvi. Nachádzajú sa pod hrudným košom, ktorý tento orgán chráni. Skladajú sa z dvoch častí – ľavej a pravej strany. Približný objem pľúc je okolo 5 – 7 litrov vzduchu. Vedeli ste, že pľúca dospelého človeka by po rozložení na menšie časti mali rozlohu až okolo 130 metrov štvorcových?
Najčastejšie ochorenia pľúc. Pomôže vám detox?
- Astma – chronické ochorenie spôsobené zápalom trubíc v dýchacom trakte, môže byť spôsobená zápalom, stresom či inou psychosomatickou príčinou. Detoxikácia pľúc nevylieči túto chorobu, ale zmierni jej prejavy.
- Alergie – majú rôzne spúšťače, ale najčastejšie sú spôsobené prachom, peľom, chemickými látkami…Detoxikáciou pľúc sa vám zlepší dýchanie a eliminujú sa prejavy tejto choroby.
- Bronchitída – zápalové ochorenie dýchacieho traktu, ktoré postihuje trubicu medzi pľúcami a priedušnicou. Toto ochorenie býva nepríjemné kvôli bolestiam hrudníka, dýchavičnosťou, hlienmi alebo kašľom. Vďaka detoxikácií pľúc sa tieto prejavy zmiernia.
- Rakovina pľúc – najčastejšie je spôsobená fajčením (aktívnym, pasívnym). Na pľúcach sú najčastejšie nájdené zhubné nádory, ktoré sa musia okamžite liečiť. Pri tomto ochorení má detoxikácia pľúc vplyv iba v prípade správnej liečby. Eliminuje prejavy ochorenia, ale nelieči.
Tip pre teba: Kokosový olej – poznáš jeho výhody a nevýhody?
Detoxikácia pľúc má najlepší efekt práve pri relatívne zdravých pľúcach, nepostihnutých nijakou chorobou, funguje tiež ako dobrá prevencia proti vzniku týchto ochorení. Keď sú pľúca postihnuté chorobou, najdôležitejšie je správne dodržiavať stanovenú liečbu.
Od čoho závisí stav pľúc
Existuje veľa ľudí, ktorí nikdy nefajčili, no napriek tomu majú problémy s pľúcami, zatiaľ čo iní fajčia aj 40 rokov a ich pľúca nejavia žiadne výraznejšie známky poškodenia. Zdravie pľúc totiž nezávisí len od samotného fajčenia, aj keď to je pre pľúca veľmi škodlivé. Ovplyvňuje ho tiež množstvo iných faktorov akými sú:
- Genetická predispozícia
- Spôsob stravovania – konzumácia zdravých potravín môže rapídne zlepšiť stav pľúc, no platí to aj naopak.
- Vplyv okolia – je rozdiel ak ste človek bývajúci na dedine na severe Slovenska alebo človek žijúci v Bratislave pracujúci v zafajčenej kaviarni.
Samozrejme, najviac ohrozenou skupinou sú okrem ľudí žijúcich v znečistených oblastiach aj aktívny a pasívny fajčiari. A tak má každý z nás v dôsledku týchto faktorov inak znečistené pľúca. Realita rastúceho výskytu astmy a fakt, že rakovina pľúc sa vyskytuje čoraz častejšie, však hovoria o tom, že stav pľúc mnohých z nás nie je ani zďaleka taký dobrý, aký by mal byť.
Kedy je najlepšie vyskúšať detoxikáciu pľúc?
Detoxikáciu pľúc môžete vyskúšať hocikedy počas celého roka, no je pár výnimiek, kedy sa detoxikácia pľúc naozaj odporúča a mohla by vám pomôcť.
- Ak vás prepadne chrípka alebo nádcha, tak po užívaní liečby môžete očistu pľúc vyskúšať
- Po zime, keď je vaša imunita oslabená a vaše pľúca náchylné na chrípku
- Ak vás trápi nevysvetliteľný kašeľ, hlieny či dýchavičnosť, tiež skúste detoxikáciu pľúc.
- Keď ste prestali fajčiť, tak je to úspešný prvý krok k očiste pľúc, no treba pokračovať aj našimi ďalšími radami.
- Keď ste prestali pracovať v zafajčenom, prašnom či znečistenom prostredí.
Ak vás dlhodobo trápi kašeľ, dýchavičnosť, bolesti dýchacích ciest alebo hlieny, tak radšej navštívte lekára.
Potraviny na detoxikáciu pľúc
Ak chcete vyskúšať detoxikáciu pľúc, snažte sa do svojho jedálnička počas toho obdobia zaradiť hlavne nasledujúce potraviny.
Hrozno
Hrozno, pripomínajúce alveoly v pľúcach, má mnoho prínosov pre zdravie, ktoré zahŕňajú zníženie rizika vzniku rakoviny pľúc a rozdutia pľúc. Hroznové semená tiež zmierňujú astmu vyvolanú alergiami, vďaka prítomnosti látky proanthocyanidínu.
Hrozno pomáha inhibovať uvoľňovanie zlúčenín, ktoré spôsobujú zápal bunkovej výstelky pľúc s pomocou resveratrolu, antioxidatu nachádzajúcemu sa v hrozne, vo väčšom množstve sa nachádza v červených a fialových odrodách. Táto účinná látka sa nachádza hlavne v šupke hrozna a pomáha pľúcam a celému telu v mnohých ohľadoch.
Ananás
Na pľúca je kladená záťaž už len kvôli tomu, že žijeme na našej planéte. Ak k tomu pridáte ešte škodliviny ako fajčenie a smog, v pľúcach sa hromadí odpad a v priebehu času sa stávajú menej pružné.
Enzým bromelín pomáha pľúcam pri odstraňovaní tohto odpadu a prirodzenej detoxikácií. Pohár čerstvej ananásovej šťavy pomáha zabrániť hromadeniu hlienu v krku a pľúcach, čo pomôže pľúcam odstrániť nahromadený odpad.
Zeler
Sodík je považovaný za jeden z najdôležitejších prvkov pri odstraňovaní oxidu uhličitého z tela, keďže zásadný nedostatok organického sodíka môže mať za následok problémy s prieduškami a pľúcami. Zeler je bohatým zdrojom organického sodíka a pomáha pľúcam fungovať lepšie, preto by ste mali zeler jednoznačne zaradiť do svojho jedálnička počas detoxikácie pľúc.
Ľudia trpiaci astmou by mali zaradiť zeler a šťavu z čerstvého zeleru do svojho jedálnička, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý okrem iného pomáha znížiť zápal v pľúcach.
Tip pre teba: Cibuľový sirup proti kašľu – recept
Púpava
Púpavová šťava je bohatá na vápnik, draslík a sodík, ktoré sú prospešné pre zdravie pľúc. Púpava je tiež jeden z rastlinných zdrojov bohatších na horčík a železo. Horčík je staviteľ telesných buniek, a to najmä tkaniva pľúc a nervového systému.
Avšak, aby mohol horčík účinne účinkovať, okrem solí horčíka potrebujete aj dostatočné množstvo vápnika. Púpava ich obsahuje a ak nemáte prístup k čerstvej púpave, ľadový šalát je takisto bohatý na horčík a vápnik.
Petržlen
Petržlen má posilniť funkciu priedušiek, pomáha zmierniť astmu a zároveň podporiť krvný obeh v pľúcach. Kombinácia fosforu a chlóru sa považuje za dôvod, prečo je petržlen tak skvelý pre detoxikáciu pľúc.
Mrkva
Vedecké štúdie na potkanoch, ktorým boli podávané vysoké dávky vitamínu A potvrdili, že tieto potkany mali nižšiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia pľúc ako tie, ktoré ho mali nedostatok. Vitamín A je preto spájaný so zdravím pľúc.
Rozsiahle štúdie na ľuďoch naznačujú, že konzumácia niekoľkých mrkiev denne by mohla znížiť výskyt rakoviny pľúc na polovicu. Mrkvy sú bohaté na vitamín A, C a lykopén – skvelé antioxidanty, ktoré znižujú pravdepodobnosť ochorenia pľúc a zlepšujú celkové zdravie pľúc.
Koriander
Je už dlho známe, že koriander pomáha telu pri odstraňovaní ťažkých kovov a ich ukladanie, ktoré je spájané s pľúcnymi ochoreniami, aj inými chorobami tela. Chemické zlúčeniny nachádzajúce sa v koriandri uvoľňujú toxické kovy z pľúcneho tkaniva viazaním sa na ne.
Tip pre teba: Špaldová múka verzus pšeničná múka
Džús na detoxikáciu pľúc
- 1 vyčistený ananás
- 3 zelerové stonky (čím zelenšie, tým lepšie)
- 2 mrkvy
- Malá hŕstka koriandru
- 2-3 cm olúpaného koreňa zázvoru
Ak chcete účinne detoxikovať pľúca, mali by ste jednoznačne v čo najväčšom množstve zaradiť do jedálnička uvedené potraviny. Skúste si spraviť detoxikáciu pľúc aspoň raz za pol roka a uvidíte, aké budú výsledky.
Pingback: Otužovanie – základ zdravia - FitCool.sk
Pingback: Ako sa postupne zbavovať zlozvykov a začať žiť zdravšie - FitCool.sk