Tréning na airbike ťa prekvapí viacerými benefitmi. Spevňuje svalstvo a pomáha nabrať svalovú hmotu. Ide o jeden z najefektívnejších pomocníkov na chudnutie. Ak si ho už mal možnosť vyskúšať a plánuješ jeho kúpu, poradíme ti, ako si vybrať najlepší airbike na trhu.
Čoraz viac nadšencov fitness centier si kupuje cvičebné stroje domov. Jedným z nich je aj obľúbený airbike.
Čo je airbike?
Air bike je hybrid – stacionárny bicykel a eliptický trenažér v jednom. Používa sa najmä na crossfit cvičenie. Šliapeš do pedálov a zároveň hýbeš rukami. Takýmto cvičením môžeš spáliť oveľa viac kalórií ako na klasickom trenažéri. Tréning je nielen fyzicky aktívnejší, ale aj efektívnejší.
Ako vyzerá airbike?
Airbike v preklade znamená “vzdušný bicykel”, no so vzduchom má spoločný akurát tak pohon. Poháňa ho vzduchová pumpa cez predný ventilátor. Nemá kolesá, ale veľký ventilátor. Ten uvádza do pohybu nielen dolný okruh na nohy, ale aj ručné pohyblivé držadlá. V obchode ho nájdeš aj pod názvom vzduchový rotoped. Je podobný stacionárnemu bicyklu, na ktorom môžeš sedieť a bicyklovať, a zároveň eliptickému trenažéru – na ňom trénuješ i hornú časť tela.
Ako sa cvičí na vzduchovom rotopede?
Pozor – ventilátor na airbiku začne točiť iba vďaka tebe. Musíš vynaložiť veľké úsilie na to, aby si ho uviedol do chodu. Čím viac šliapeš do pedálov, tým väčší odpor ventilátor vytvára a tréning je ťažší. Najväčšou výhodou airbiku je, že je nemožné dosiahnuť maximum odporu cvičenia.
Prečo uprednostniť airbike?
Dôvodov prečo uprednostniť airbike pred stacionárnym bicyklom alebo rotopedom je hneď niekoľko. Určite ťa presvedčia:
- Pri klasickom rotopede alebo bicykli precvičíš iba nohy. Ruky nedostávajú vôbec zabrať. S airbikom trénuješ celé telo.
- Oproti bicyklu má plno moderných vychytávok, programov, zariadení a displejov.
- Aj keď sa airbike podobá na stacionárny bicykel, predsa len má odlišnosti, ktoré z neho robia voľbu č.1. – rukoväte, ktoré sa pohybujú synchrónne s pedálmi. Na výrobu odporu a uvedenie do činnosti nepotrebuješ použiť 2x pedále a 2x rukoväte. Trénovať môžeš so zapojením rúk a nôh alebo aj bez rúk.
- Je vhodný cvičebný prostriedok pre všetkých – začiatočníkov i profesionálov, starších ľudí, ale aj na rekonvalescenciu po zranení.
- Je vhodný pre tých, ktorí si chcú dobre zacvičiť, zlepšiť silu, vytrvalosť, intenzitu, schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu.
- S airbikom môžeš cvičiť krátke a intenzívne tréningy, preto je vhodný pre ľudí, ktorí majú málo času na cvičenie.
- Ak potrebuješ stroj na zahriatie organizmu pred tréningom, airbike ti dobre poslúži. S ním si odcvičíš zahrievanie, kardio, HIIT, Tabatu, ale aj ochladzovanie svalov – všetko potrebné pre dobrý tréning.
- Airbike má ventilátor, ktorý vytvára chladný vietor, čo je veľká výhoda pri cvičení, najmä v letných horúčavách.
Ako vybrať airbike?
Pri airbike je potrebné si všímať jednotlivé parametre a vybrať typ stroja, ktorý bude vyhovovať tvojim potrebám. Hlavné parametre, podľa ktorých vyberať najlepší airbike:
- Monitor
- Rozmery
- Stabilita
- Pohodlnosť pri sedení
- Nosnosť
- Pedále
- Príslušenstvo
- Cena
Čo je potrebné o nich vedieť?
Monitor
Monitor na airbiku je dôležitý. Ani nie tak pre údaje, ktoré zobrazuje, ale ide najmä o veľkosť. Po airbiku s malým monitorom ani nepozeraj – je nepraktický. Poskytuje málo údajov s menším zobrazením. Naopak, veľký monitor síce poskytne množstvo informácií, ale pri cvičení môže zavadzať. Zlatá stredná cesta nikdy nesklame. Stredný monitor je tak akurát. Mal by obsahovať údaje o tvojom pulze, rýchlosti, či kalórie, ktoré si práve spálil.
Rozmery
Airbike nemá jednotný rozmer. Sú menšie i väčšie. Rozmer závisí od modelu, značky a podobne. Je len na tebe, akými rozmermi disponuješ doma. Spravidla sa airbike vyberá podľa toho, či ho vyberáš na domáce cvičenie alebo na vybavenie fitness centra. Do posilňovne sa vyberajú prevažne masívnejšie vzduchové bicykle. Väčšie airbiky disponujú viacerými programami, ktoré sú drahšie a na domáce cvičenie skôr zbytočné. Čo sa rozmerov týka, neplatí však, že čím menší rotoped, tým menej výkonnejší. Malý spratný airbike môže byť kompaktnejší, cenovo výhodnejší a so slušným príslušenstvom, ktorý na domáce tréningy bohato postačí.
Stabilita
Oveľa dôležitejším parametrom je stabilita. Pri zapájaní rúk a nôh je dôležité, aby bol airbike dostatočne stabilný. Tréning na ňom býva akčný, preto je potrebné vyberať stroj s pevnou stabilitou. Pri cvičení sa nesmie hýbať alebo posúvať do strán. Stabilita sa odvíja najmä od kvality materiálu a základnej konštrukcie.
Pohodlnosť pri sedení
Je dôležité, aby sedadlo na sedenie bolo pohodlné a ergonomické. Pri objednávke airbiku cez internet to nie je možné zistiť. Jediné, čo môžeme zaručiť je, že známe značky fitness strojov na cvičenie si dali záležať i na tejto časti pomôcok. Cvičenie na stroji tvorí niekoľko desiatok minút, preto je pohodlnosť sedenia veľmi dôležité.
Nosnosť
Airbike nájdeš s rôznou nosnosťou – od 100 do 180 kg. Nosnosť stroja hovorí o tom, koľko kíl záťaže znesie. Čím vyššou nosnosťou disponuje, tým je univerzálnejší pre všetkých členov domácnosti.
Pedále
Pedále na airbiku bývajú častokrát plastové. Časom môže plast prasknúť alebo sa zlomiť. Vyberaj preto kvalitný materiál alebo aspoň pedále s protišmykovou úpravou. Pedále môžu mať taktiež takzvané klipsne/popruhy na nohy. Slúžia na zaistenie chodidla pri cvičení. Vďaka nim budeš môcť bezpečne trénovať bez rizika úrazu.
Príslušenstvo
Príslušenstvo nie je nikdy na škodu. Každý eshop ponúka iné. Ktoré obľúbené doplnky využiješ?
- predĺžená záruka
- kolieska
- držiak na vodu, uterák, mobil…
Predĺžená záruka poteší v prípade, že airbike aktívne využívaš a po 2 rokoch sa niečo pokazí. To vie pekne naštvať. Nestojí málo. Spodné kolieska zase dobre poslúžia na presun a transport airbiku na vhodné miesto. Držiaky sú veľmi praktický doplnok. Budeš mať vždy po ruke fľašu s vodou alebo mobil. Najmä mobil nabitý aplikáciami je skvelým doplnkom pri tréningoch. To, čo nezobrazuje monitor airbiku, ti pomôže vykonať správna aplikácia. Takmer každý airbike má i Bluetooth.
Cena
Airbike, rovnako ako aj iné vzdušné rotopedy, nájdeš v rôznych cenových hladinách. Od najlacnejšieho základu až po profi airbiky, ktoré sú najdrahšie. Najlacnejšie airbiky začínajú na hranici 200 – 300 eur a vyššie. Najdrahšie nad 1000 eur. Kvalitovo sa najdrahšie vyrovnajú aj lacnejším značkám. Sleduj preto materiál, konštrukciu a bezpečnostné prvky, ktorými je vybavený.
Airbike kúpiš najvýhodnejšie v eshope na internete. Prečítaj si naše nové recenzie na rôzne športové produkty.
Zdroje:
- https://evolutionfitnessequipment.com.au/benefits-of-an-assault-air-bike-for-fitness-and-weight-loss/
- https://fitness4home.com/blog/air-bike-benefits-why-you-should-consider-an-air-bike/
- https://trugrit-fitness.com/blogs/news/benefits-of-air-bike-exercise
- https://www.healthline.com/health/fitness/air-bike#what-to-look-for
- https://ataasports.com/gb/blog/buying-an-air-bike-or-crossfit-bike
- Zdroj foto: freepik.com/prostooleh