Vedeli ste o tom, že mlieko je jedným z najbežnejších potravinových alergénov? Odhaduje sa, že približne 2 – 3 % detí na celom svete vo veku do 3 rokov má alergiu na mlieko. Odborníci si mysleli, že ide len o dočasné detské alergie a deti z tejto alergie vyrastú, ako náhle dosiahnu tretí rok života. Avšak ukázalo sa, že to nie je nevyhnutný prípad. Čo všetko alergia na mlieko obnáša? Aké môžu byť príznaky toho, keď alergik na mlieko zje mliečny výrobok alebo vypije mlieko?
Čo vlastne je alergia na mlieko?
Predtým, ako definujeme alergiu na mlieko, ktorá je aj alergiou na mliečne výrobky, hovorme o tom, čo je mlieko? Mlieko môže byť definované ako biela tekutina vylučovaná mliečnymi žľazami samíc cicavcov, ktorá prirodzene vyživuje dojčatá bezprostredne hneď po pôrode.
Aké sú hlavné zložky mlieka? Mlieko je prirodzene „emulzia tuku a bielkovín vo vode spolu s rozpusteným cukrom, minerálmi a vitamínmi“. Väčšina mlieka a mliečnych výrobkov konzumovaných v západných krajinách, vrátane Spojených štátov a Európy, pochádza z kráv.
Alergia na mlieko je abnormálna odpoveď imunitného systému organizmu v situácii, keď je telo vystavené mlieku alebo mliečnym výrobkom. Kravské mlieko je bežnou príčinou alergie u väčšiny ľudí, ale mlieko, ktoré pochádza z oviec, kôz alebo iných cicavcov produkujúcich mlieko môžu tiež spôsobiť alergickú reakciu. Je to kvôli tomu, že telo automaticky vidí mliečny proteín ako nebezpečného votrelca. To práve spôsobuje alergickú reakciu a nepríjemné symptómy alergie na mlieko.
Tip pre teba: Recenzia proteínov
Príčiny a rizikové faktory vzniku alergie na mlieko
Takže, čo presne spôsobuje alergiu na mlieko? Alergia na mlieko, rovnako ako všetky ostatné potravinové alergie, je spôsobená nesprávnou funkciou imunitného systému organizmu. Kravské mlieko obsahuje 2 proteíny, na ktoré sú ľudia najčastejšie alergickí, a tými sú kazeín a srvátka. Keď máte alergiu na mlieko, môžete byť alergickí a jeden alebo obidva proteíny.
Kazeín je tvaroh alebo pevná časť mlieka, zatiaľ čo srvátka je kvapalnou časťou mlieka, ktorá zostáva potom, ako bolo mlieko zrazené a napnuté. Podľa Mayo Clinic existujú štyri hlavné faktory, pokiaľ ide o vývoj alergie na mlieko:
- Vek – je viac bežné, že práve deti a mladší ľudia majú alergiu na mlieko.
- Rodina a dedenie – riziko alergie na potraviny, ako je napríklad alergia na mlieko, je väčšie, ak jeden alebo obaja vaši rodičia mali alergiu na potraviny alebo iný druh alergie, vrátane sennej nádchy, ekzému alebo astmy.
- Ďalšie alergie – mnoho detí alergických na mlieko má aj iné alergie. Mliečna alergia je často najskôr vyvinutá.
- Atopická dermatitída – dieťa, ktoré má atopickú dermatitídu, tiež bežne známu ako ekzém, je oveľa náchylnejšie na potravinovú alergiu, a teda aj alergiu na mlieko.
Príznaky alergie na mlieko
Alergická reakcia na mlieko sa zvyčajne vyskytuje v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácií mlieka alebo výrobkov, ktoré mlieko obsahujú.
Najčastejšími príznakmi alergie na mlieko sú:
- Opakované vracanie, odmietanie stravy,
- podráždenosť, nafukovanie, bolesti brucha,
- redšia stolica, prímes krvi v stolici,
- neprospievanie,
- kožné zmeny (žihľavka, ekzém).
Tieto príznaky nemusia ukazovať len na alergiu na mlieko, ale sú veľmi časté aj pre iné ochorenia tráviaceho traktu. Preto je potrebné myslieť aj na iné príčiny. U niektorých detí sa môžu objaviť aj kožné príčiny. Závažná alergia na mlieko môže navodiť aj vznik astmy.
Tip pre teba: Najlepšie spaľovače tukov na trhu
5 tipov ako zvládať alergiu na mlieko
1. Dodržiavať bezmliečnu stravu
Dodržiavanie poriadnej bezmliečnej diéty je najbezpečnejšou cestou, ako sa vyhnúť príznakom alergie na mlieko. Ak si nie ste istý, ktoré potraviny by ste nemali jesť, pozrite sa na zoznam potravín a jedál, v ktorých sa mlieko môže vyskytovať:
- maslo
- syry
- čokoláda
- smotana
- jogurty
- zmrzlina
- sladkosti a sladké
- keksy
- pečivo
- palacinky
- pizza
- údeniny
- šunky
- zemiakové pyré
- krémy
- plnky
- omáčky a paštéty
- oplátky
- mnohé hotové jedlá
- tvaroh
Mlieko má ale množstvo derivátov, ktoré nie sú na obale napísané ako MLIEKO, ale majú rôzne iné a zložitejšie názvy, ktoré si ani nemusíte všimnúť. Medzi najčastejšie deriváty mlieka, ktoré sa na obaloch potravín nachádzajú, sú:
- mlieko (sušené)
- alfa-laktalbumin
- beta-laktoglobulin
- kaseín a kaseináty
- laktóza
- srvátka
- mliečny tuk
- sušina
- kyselina mliečna
- srvátkové proteíny
2. Buďte opatrní aj pri „dairy – free“ produktoch
Aj tieto produkty môžu predsa len obsahovať niektoré mliečne deriváty, ktoré sú pre ľudí alergických na mlieko problémové. Mliečny derivát je definovaný ako látka, ktorá je vyrobená alebo získaná z mlieka.
Tieto bezmliečne produkty sú určené pre ľudí s intoleranciou na laktózu skôr ako pre ľudí s alergiou na mlieko. Môžu obsahovať aj mliečne bielkoviny, kazeín a srvátku, ktoré sú koreňom alergie u mnohých ľudí. Ak máte alergiu na mlieko, je veľmi dôležité, aby ste si pozorne čítali zloženie všetkých potravín.
Vedeli ste, že smotany do mlieka, ktoré sú označované ako „non – dairy“ čiže bezlaktózové, sú bežne vyrábané z kazeínu, mliečneho proteínu?
3. Používajte mlieko rastlinného pôvodu
Existuje naozaj veľa alternatív na mlieko živočíšneho pôvodu. Jednými z najobľúbenejších sú kokosové mlieko, mandľové alebo sójové mlieko. Mandľové mlieko dokonca obsahuje veľké množstvo vitamínu E, vitamín D a kalcium.
Kokosové mlieko je ďalšia možnosť na bezlaktózové mlieko, ktoré je plné zdravých tukov. Tiež obsahuje dôležité látky, ako mangán, železo, fosfor, draslík, selén, meď, horčík a množstvo ďalších vitamínov a minerálov. Pri týchto možnostiach si na kravské mlieko ani nespomeniete!
4. Kojenie
Kojenie je najlepším zdrojom výživy pre vaše dieťa. Je odporúčané najmenej prvé štyri až šesť mesiacov od narodenia dieťaťa, hlavne ak je šanca, že bude vaše dieťa bude alergické na mlieko. Takže je oveľa lepšie vynechať sójové mlieka a kojte pokým to je možné.
Tip pre teba: Najlepšie fitness hodinky 2018 – recenzie
5. Pripravujte si jedlá doma z nespracovaných potravín
Jedna z najlepších vecí, ktorú môžete pri alergií na mlieko spraviť, pretože tak budete vedieť , či vo vašom jedle naozaj nie je mlieko a zároveň nepoužívate žiadne polotovary. Vďaka tomu tiež viete, čo obsahujú ingrediencie, ktoré ste do jedla pridávali. Používaním nespracovaných potravín sa vyhýbate nejednoznačnosti označovania potravín a výrobcom spracovaných potravín.
5. Bezmliečna diéta nie len pre ľudí s alergiou na mlieko
Ak trpíte alergiou na mlieko a ak budete naozaj dodržiavať stravu bez mlieka, mliečnych výrobkov a potravín, ktoré mlieko obsahujú ako svoju ingredienciu, vaše telo sa vám naozaj poďakuje. A stravu bez mlieka nemusí dodržiavať len alergik. Je to vhodné aj pre ľudí s akné, problémami s trávením alebo pri chudnutí. Vyskúšajte to a uvidíte, ako na to vaše telo zareaguje.