Kokosový olej má mnoho zdravotných benefitov. Používa sa na pleť, na vlasy, v kuchyni… Za posledné roky sa stal jedným z najobľúbenejších olejov na trhu. Aké sú jeho výhody a nevýhody?
Zdravotné benefity kokosového oleja
Kokosový olej si za posledné desaťročia prešiel veľkou slávou, ale aj pádom. Niektorí naň nedajú dopustiť aj dnes, iní jeho benefity berú s rezervou. Napriek svojej kontroverznosti, kokosový olej má veľa zaručených zdravotných výhod, pre ktoré je telu prospešné ho užívať. Ktoré to sú?
- dokáže zlepšiť absorpciu vápnika a horčíka,
- je okamžitým zdrojom energie,
- môže napomáhať rýchlejšiemu úbytku hmotnosti,
- pri jeho dennom užívaní pomáha zlepšiť spánok,
- pri jeho užívaní v strave napomáha lepšiemu fungovaniu štítnej žľazy,
- urýchľuje proces hojenia pokožky,
- pre svoje antibakteriálne účinky zlepšuje zdravie pokožky a zmierňuje jej alergické prejavy a ochorenia,
- môže pomôcť zbaviť sa celulitídy,
- pri pravidelnom užívaní zlepšuje produkciu hormónov v tele, tým pádom aj psychické zdravie,
- zmierňuje bolesti pri hemoroidoch,
- napomáha zmierňovaniu príznakov kŕčových žíl,
- pre svoje protizápalové účinky je nápomocný pri liečbe artritídy či ochoreniach horných dýchacích ciest.
Využitie kokosového oleja:
1. Na výrobu handmade produktov v domácnosti
Kokosový olej má v domácnosti širokospektrálne využitie. Pridáva sa už do existujúcich výrobkov, alebo aj ako surovina na výrobu handmade produktov. Ak sa ti zdá, že máš príliš hustý krém, dá sa zriediť kokosovým olejom. Taktiež sa používa na výrobu mydiel, krémov, ale aj repelentov pre ľudí a zvieracích miláčikov.
2. Ošetruje vlasy
Na kokosový olej nedajú dopustiť ani ženy. Využívajú ho pre zdravie a krásu svojich vlasov. Tento výživný olej sa používa po stáročia – jeho jedinečné zloženie tukov ho robí obzvlášť prospešným pre vlasy. Nie je však vhodný pre všetky typy vlasov.
3. Vyživuje pokožku
Pre rovnaké vlastnosti, ktoré vyživujú vlasy, je kokosový olej vhodný aj na pleť. Mnohí ľudia ho využívajú namiesto hydratačného krému či telového mlieka a jeho prirodzené antioxidačné vlastnosti môžu vyhladzovať vrásky a upokojovať pleť. Spolu s inými surovinami je vhodným odličovačom nečistôt a make-upu. Ako handmade dezodorant má prirodzene antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji so zápachom a potením. Kokosový olej sa často využíva aj ako opaľovací krém s nízkym ochranným faktorom. Rovnako ako pri vlasoch, ani tu nie je olej vhodný pre všetky typy pleti.
Tip pre teba: 10 tipov na vianočné darčeky pre športovca
4. Čistí zuby
Čistenie zubov kokosovým olejom je využívaný už po stáročia. Kokosový olej má pre svoje protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne účinky blahodárny vplyv na zdravie ústnej dutiny a zubov. Je vynikajúcou prírodnou náhradou ústnej vody. Používa sa len na prevaľovanie v ústach a po 20 minútach sa olej neprehĺta, ale vypľúva. Kokosový olej za krátky čas dokáže likvidovať baktérie a odstraňovať toxíny bez narušenia zubnej skloviny alebo ďasien. Po pravidelnom užívaní by si mal mať v ústnej dutine a na zuboch menej plaku, baktérií a infekcií. Ako na to? Do úst vlož 1 až 2 polievkové lyžice kvalitného kokosového oleja a prevaľuj v ústach, nekloktaj. Snaž sa ho v ústach udržať, čo najdlhšie. Začiatočníkom je ťažké vydržať 20 minút, preto začni 5 minútami a čas postupne predlžuj až na 20 minút.
Po vypľutí oleja ústa ešte prepláchni teplou vodou, aby sa vyplavili všetky zvyšky baktérií a oleja. Prevaľovanie kokosového oleja v ústach sa odporúča vykonávať ráno pred raňajkami alebo pred akýmkoľvek jedlom počas dňa. Hoci neexistuje dostatočné množstvo výskumov na preukázanie účinnosti, táto „ústna voda“ je zatiaľ najbezpečnejšia voľba spomedzi všetkých priemyselne vyrábaných ústnych vôd. Treba už len dodať, že ústna voda nenahrádza zubnú kefku, a preto je kokosový olej vhodným doplnkom na dočistenie ústnej dutiny.
Nutričný profil kokosového oleja
Kontroverznosť kokosového oleja spočíva predovšetkým v jeho výživovom profile. Niektorí odborníci boli za to, aby sa pacienti na srdcovocievne ochorenia vyhýbali kokosovému oleju pre jeho vysoký podiel nasýtených tukov. Kokosový olej obsahuje až 92 percent nasýtených tukov, z toho až 50 percent kyseliny laurovej. Aj keď neskorší výskum vyvrátil tvrdenia odborníkov na zdravie a výživu, stále pretrváva rôznorodosť názorov odborníkov na pozitívne účinky kokosového oleja. Prečo? Väčšina tukov v kokosovom oleji sú nasýtené tuky so stredne dlhým reťazcom (MCFA), ktoré ovplyvňujú telo inak ako tuky s krátkym alebo dlhým reťazcom.
Nevýhody kokosového oleja
1. Môže poškodzovať pečeň
Väčšina tuku, ktorý konzumujeme, je rýchlo stráviteľný a v pečeni sa premieňa na energiu. Pre niektorých ľudí je tento rýchly metabolický proces prospešný najmä pri znižovaní hmotnosti, ale podľa niektorých odborníkov môže rýchlosť, s akou sa tieto MCFA z kokosového oleja dostávajú do pečene, po čase poškodiť orgán. Ak trpíš ochorením pečene alebo cukrovkou, odborníci odporúčajú vyhýbať sa kokosovému oleju alebo akejkoľvek inej potravine obsahujúcej MCFA.
2. Kokosový orech je alergén
Ako každá super potravina, aj kokosový olej má svoje výhody a nevýhody. Nie každému jeho účinky sadnú, pretože existuje aj alergia alebo netolerancia kokosu. Ide prevažne o citlivosť na konkrétnu zložku obsiahnutú v kokosovom oleji a alergiu na orechy.
Tip pre teba: 5 zelených potravín pre aktívneho športovca
3. Malá využiteľnosť kyseliny laurovej pre naše telo
V poslednom období sa hovorí aj o využiteľnosti tuku alebo kyseliny laurovej. Aj keď sa v kokosovom oleji nachádza až 50 percent tejto kyseliny, len 3-4 percentá sú využité v našom tele, čo je veľmi málo na to, aby sa niektoré zdraviu prospešné účinky mohli prejaviť.
4. Veľa nasýtených tukov
Hlavnou nevýhodou kokosového oleja je obsah nasýtených tukov. V jednej polievkovej lyžici kokosového oleja sa nachádza až 11,8 gramov. Tvoj denný energetický príjem sa pohybuje okolo 2 tisíc kalórií, z toho 15 gramov by mali tvoriť tuky. Už len jedna lyžica kokosového oleja sa blíži ku 100 percentám odporúčaného príjmu tuku. Ďalšou nevýhodou kokosového oleja je jeho vysoká kalorická hustota. Jeden gram tuku má deväť kalórií, zatiaľ čo jeden gram bielkovín alebo sacharidov má štyri kalórie.
5. Málo výskumov
Výskumov o kokosovom oleji existuje veľmi veľa. Väčšina výskumov je od výrobcov kokosových produktov. Preto objektívnych, nezávislých a odborných štúdií je málo.
6. Zvyšuje hladiny LDL cholesterolu
Jeden z mála nezávislých odborníkov v účinkoch kokosového oleja na naše zdravie je Dr. Walter C. Willet. Podľa neho kokosový olej z hľadiska nasýtených tukov nie je zlý, ale nie je to najlepšia voľba spomedzi množstva dostupných olejov na trhu: „Konzumácia nadmerného množstva nasýtených tukov v strave je nezdravá, pretože zvyšuje ´zlé´ hladiny LDL cholesterolu, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení.“
7. Nie pre všetky typy vlasov
Kokosový olej je prospešný pre väčšinu ľudí, ale určite nie pre všetkých. Napríklad – kokosový olej je vhodný len pre konkrétny typ vlasov – taký typ, ktorému dodá chýbajúcu vlhkosť, pružnosť, objem a lesk. Mnoho odborníkov však varuje pred používaním oleja spôsobom, ktorý môže spôsobiť viac škody než úžitku. Predtým, ako si naleješ kokosový olej na celú hlavu, uisti sa, že ho správne používaš. Inak si môžeš vlasy poškodiť. Kyselina laurová, ktorá sa prirodzene vyskytuje aj v materskom mlieku a podporuje hormonálne zdravie a bunkové zdravie, je jedným z dôvodov, prečo môže brániť strate bielkovín v niektorých typoch vlasov. Zloženie kokosového oleja umožňuje preniknúť látkam do vlasov tak, ako žiadny iný olej. Preto sa u niektorých ľudí dostavia úžasné výsledky pri použití kokosového oleja na vlasy pomerne rýchlo.
Tí, ktorí majú jemné a stredne pružné vlasy, sa môžu po použití kokosového oleja dočkať silnejších a lesklejších vlasov s väčším objemom. Naopak, tí s hrubými alebo suchými vlasmi, ktorí nemusia zápasiť s nízkym obsahom bielkovín, im môže kokosový olej spôsobiť zvýšené vypadávanie vlasov. A v konečnom dôsledku – ak si alergický na kokos, mal by si sa vyhnúť kokosovému oleju aj vo forme prípravkov na vlasy. Kokosový olej by nemal prísť do styku s pokožkou, najmä nie s lupinami. Môže upchávať póry a problém sa tak môže znásobiť. Ak ho chceš vyskúšať vmasírovať do vlasov, začni radšej s menším množstvom, aby si videl, ako tvoje vlasy reagujú.
Tip pre teba: Bosu – vynikajúci pomocník pre domáci tréning
8. Nie pri každodennom varení a pečení
Kokosový olej je skvelá náhrada za nezdravé tuky, oleje a margaríny. Často sa používa na varenie, pečenie, smaženie alebo ako náhrada masla, margarínu či rastlinných olejov. Nemal by si ho však používať denne na varenie. Odporúča sa striedať ho aj s inými olejmi, napríklad avokádovým, sezamovým a podobne. Prečo? Na trhu existuje viacero olejov, ktoré sú vhodné na varenie, pečenie a vyprážanie, tak prečo nevyužiť aj iné, ktoré obsahujú množstvo rôznorodých zdraviu prospešných živín.
Kokosový olej je asi najviac cenený pre svoje antibakteriálne, protiplesňové a protizápalové účinky, preto je výborný na posilnenie imunity. Dá sa imunita posilniť aj inak? Prečítaj si o nej v našom článku.
Pingback: Detoxikácia pľúc a ich očista – návod ako na to - FitCool.sk
Pingback: 10 trikov na zrýchlenie metabolizmu - FitCool.sk
Pingback: Orechy – chutná bomba na chudnutie - FitCool.sk
Pingback: Pomarančové telové maslo - Bambucké maslo
Pingback: Esenciálne oleje – prvá pomoc pri strate čuchu a bolesti hlavy - FitCool.sk