Rakytník. Pichľavý ker, o ktorom vieme pomerne málo. A to je škoda. Naša. Rakytník v sebe skrýva množstvo liečivých látok, o ktorých by si mal vedieť. Čaj, sirup, či olej? Rakytník ponúka rôzne možnosti. Vyber si tú, ktorá ti vyhovuje najviac. Odhaľ široké spektrum jeho účinkov a zatoč s problémami, ktoré ťa trápia.
Rakytník a trocha histórie
Účinky rakytníka rašetliakového (Hippophae rhamnoides) sú známe už zo starého Ríma. Pozornému oku rimanov neuniklo, že sa na ňom pasú kone a im sa dobre darí. Ich pekná lesklá srsť prilákala nejeden pohľad. Hippophae v preklade znamená lesklý kôň. Pochádza z Číny a odtiaľ sa pomaly rozšíril do celej Európy.
Ako rakytník rašetliakový spoznáš?
Zoznám sa s opadavou drevinou z čeľade hlošinovytých. Stretneš ho v podobe tŕnitého kra alebo nízkeho stromu. Spoznáš ho vďaka sýtožltým kvetom a neskôr oranžovým plodom. Jeho listy majú netradičnú zeleno-striebornú farbu.
Ker najčastejšie dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Strom to môže dotiahnuť aj vyššie.
Dozrieva od konca augusta do októbra. Počas dozrievania v sebe skrýva najviac zdraviu prospešných látok. Jeho zber sa v daždivých dňoch neodporúča. Dážď oslabuje jeho moc.
Rakytník je nenáročný, dobre sa prispôsobuje a odoláva mrazu. Najviac sa mu darí v piesčitej a kamenistej pôde. V tieni sa mu nepáči. Keď sa pre neho rozhodneš, zaobstaraj si hneď kríky 3. Jeden samičí ker potrebuje dva samčie. Je to dvojdomá rastlina a bez toho by si sa plodov nedočkal.
Koreň sa rád rozvetvuje, preto potrebuje viac miesta.
Prišiel prvý mráz a plody rakytníka sú stále na strome? Chlad im vôbec neprekáža. Zo stromu ich môžeš zbierať aj celú zimu. Nechaj sa zlákať ich krásnou vôňou a výraznou farbou. V mnohých záhradách je len okrasným kríkom, ale len dovtedy, kým majitelia neodhalia, čo všetko v sebe karytník skrýva.
- veľké množstvo vitamínu C (cca 10 bobulí)
- vitamín A
- komplex vitamínu B (B1, B2, B3, B6)
- vitamín C, D, E, A a K
- alkaloid hippoheinu (v tele sa mení na serotonín, hormón, ktorý podporuje vitalitu)
- vysoký obsah karoténu a kyseliny listovej (B9)
- stopové prvky (mangan, železo, bór)
- nenasytené omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny (telo si ich nedokáže vyrobiť samo)
- obsahuje viac ako 190 účinných látok
Čo zbierať a ako úrodu upraviť?
Zbierajú sa najmä jeho guľaté až elipsovité plody. Ich sladká chuť a olejová štruktúra ťa príjemne prekvapia. Dozrievajú koncom augusta, ale na kroch vydržia až do zimy. Môžeš ich konzumovať čerstvé, rovno zo stromu alebo ich spracovať do podoby šťavy, sirupu, oleja, či džemu. Na zbere si daj záležať. Zameraj sa na zrelé plody, ktoré sú tvrdšie, aby si sa nepripravil o všetku ich šťavu.
Rakytník a jeho účinky. Spomenula som všetky?
Pochybujem! Rakytník má bohaté využite. Určite sa mi nepodarilo zozbierať všetko. Máš s ním skúsenosti? Podeľ sa s nimi v komentároch. Nikdy nevieš, komu tým pomôžeš. Mne sa podarilo nájsť tieto:
- zmierňuje nachladenie, chrípku a angínu
- prečisťuje organizmus a zbavuje ho škodlivých látok
- pomáha pri rôznych problémoch tráviacej sústavy (vredy, zápal, zápcha)
- zlepšuje funkciu pečene
- posilňuje srdce a čistí cievy
- užíva sa ako prevencia infarktu, mŕtvice a trombózy
- odstraňuje hlien
- posilňuje a revitalizuje organizmus
- urýchľuje rekonvalescenciu
- posilňuje obranyschopnosť organizmu
- bojuje proti stresu
- urýchľuje hojenie rán a regeneruje pokožku
- pomôže ti upokojiť slnečnými lúčmi podráždenú pokožku
Ako si rakytník pripraviť?
Úrodu si pozbieral, ale nevieš, čo s ňou? Prínášame ti niekoľko tipov, ktoré ti s jej uskladnením pomôžu.
1. Zmrazenie je najjednoduchšie
Jednou z možností, ako plody rakytníka udržať čerstvé čo najdlhšie je ich zamrazenie. Rýchle zmrazenie v nich všetky dôležité látky a najmä vitamín C vydržia aj pol roka. Jedna lyžička zmrazených plodov denne ti preventívne úplne postačí.
2. Rakytníková šťava
K zdravej rakytníkovej šťave sa dopracuješ veľmi ľahko. Plody stačí poriadne vylisovať. Šťavu si naordinuj pri nachladení a chrípke. Rakytníková šťava má so svojimi účinkami veľký ohlas u športovcov. Pomáha svalom a telu pri nadmernej záťaži. S množstvo šťavy to nepreháňaj. 5 dcl denne bohato postačí.
- stimuluje imunitný systém, posilňuje telesnú a duševnú výkonnosť
3. Rakytníkový džem
Nič nevyhadzuj. Zužitkuj aj to, čo z lisovania ostane. O rakytníkovom džeme si už počul? Vyskúšaj ho. Žiadny špeciálny recept nepotrebuješ. Pripravíš ho rovnako, ako ktorýkoľvek iný džem.
4. Rakytníkový čaj
Z listov, kôry a výhonkov rakytníka si priprav chutnú čajovú zmes. 2 gramy narezaných listov zalej horúcou vodou, nechaj ich 10 – 15 minút luhovať a nakoniec ich preceď. Pripravíš ho aj z čerstvých a sušených listov. V oboch prípadoch bsahuje veľa vitamínu C.
Z plodov rakytníka pripravíš čaj následovne: dve lyžice čerstvých alebo sušených bobúľ priveď do varu a nechaj ich vrieť cca 5 minút. Čaj preceď a dopraj si ho aspoň dvakrát denne. Najlepšie bude, keď si vždy pripravíš čerstvý. Rovnako dobre ťa osvieži teplý aj zimný.
- znižuje krvný tlak, prevencia a liečba cievneho systému, zvýšenie imunity, zrýchľuje hojenie
5. Chutný rakytníkový sirup a jeho účinky
Rakytníkový sirup sa užíva preventívne alebo pri prechladnutí. Nazbieraj si približne 2,2 kg čerstvých plodov, z ktorých pomletím a poriadnym precedením dostaneš asi 1 liter šťavy. Ohrej ju na 75 °C a postupne do nej pridaj 1,5 kg cukru. Pre lepšiu chuť do šťavy vytlač jeden citrón. Miešaj, kým sa cukor nerozpustí. Hotový sirup nalej do čistých fliaš a poriadne ich uzatvor, aby sa sirup nepokazil. Uskladni ho na suché a chladné miesto.
Sirup pôsobí ako antibiotikum a pomáha bojovať s vírusmi. Keď do sirupu pridáte viac citrónu, bude silnejší.
- bolesti žalúdka, problémy s trávením, posilnenie imunity, proti jarnej únave, zvyšuje odolnosť proti stredu
6. Priprav si rakytníkový olej
Vysušené rakytníkové plody rozdrv a daj do fľaše, ktorú môžeš dobre uzavrieť a zalej olivovým olejom. Fľašu ulož na teplé miesto. Keď pôjdeš okolo, občas ju poriadne pretrep. Po 3 – 4 týždňoch olej preceď cez gázu. Hotový olej prelej do fľaštičky a ulož na chladné a tmavé miesto. Preventívne si dopraj 1 čajovú lyžičku 3 x denne.
Na výrobu kvalitného oleja potrebuješ veľké množstvo plodov. Keď bude úroda rakytníka slabá, radšej sa do jeho prípravy nepúšťaj.
Olej nie je určený len na vnútorné použitie. Potri ním drobné zranenia. Má protizápalový účinok. Zahoja sa lepšie. Trápia ťa kútiky? S rakytníkovým olejom sa ich zbavíš rýchlejšie. Máš popraskané päty? Aj tu olej z rakytníka pomôže.
Ešte stále nechápeš, prečo si o rakytníku ešte nepočul? Patrí medzi bylinky s najširším využitím, ale hovorí sa o ňom málo. Najlepšie urobíš, keď sa o jeho účnkoch presvedčíš na vlastnej koži.