Príliš veľa ľudí si myslí, že telocvičňa je ich súkromný pozemok, kde si môžu robiť, čo sa im zachce. Či už ste v posilňovni noví, alebo chodíte do fitcentra pravidelne, je dôležité pamätať na nepísané pravidlá, ktoré platia v telocvični.
Niekedy nevemodky robíme vo fitness centre veci, ktoré sa ostatným môžu zdať nepríjemné, ba priam neprípustné, napríklad žuvanie žuvačky, hlasité rozprávanie do telefónu a podobne. Príliš veľa ľudí si myslí, že fitness centrum je ich vlastné osobné územie, kde majú právo nechať závažia, činky či iné zariadenia voľne pohodené kdekoľvek.
Tip pre teba: Ako si udržať postavu nielen počas leta
Posilňovňa by mala byť prostredím na trénovanie, kde z nás spoločné záujmy spolu s ostatnými majú vytvárať jedno spoločenstvo dodržiavajúce istý rešpekt a toleranciu voči druhému. Napriek tomu existuje zopár faux pas, ktorých sa často dopúšťame. Ktorým by sme sa mali najviac vyhýbať?
1. Nechoďte do posilňovne, keď ste chorí
Keď ste chorí, mali by ste byť natoľko ohľaduplní a ostať radšej doma. Uzavreté priestory s cvičebnými zariadeniami, ktoré používa množstvo športovcov v spojení s väčším pohybom ľudí vytvárajú dokonalé podmienky pre šírenie baktérií a vírusov. Ohrozujete tým nielen zdravie iných, ale tiež svoje vlastné. Ak sa nechcete trénovania vzdať ani počas choroby, zacvičte si radšej doma či na čerstvom vzduchu.
2. Nezabudnite na uterák
Nie je nič horšie ako stekajúci pot z tela na cvičebných pomôckach či odtlačky častí tela. Ľudia zabúdajú na to, že prístroj alebo pomôcka, s ktorou prednedávnom cvičili, má poslúžiť aj iným a tak sa ani neobťažujú ju po sebe vyčistiť či utrieť. Je priam nechutné nájsť lavičku, kde vidno odtlačok spoteného človeka.
3. Počkajte, kým iní docvičia
Niet nad totálnu aroganciu a drzosť vo fitcentre, ak vám niekto z pred nosa „ukradne“ závažie, činky, či nanominuje sa na lavičku, kde ste ešte pred chvíľou cvičili a dali ste si len krátku pauzu. Častokrát sa stáva, že len čo si donesiete o závažie navyše, nájdete tam cvičiť niekoho iného. Jedným zo znakov, ako ostatným neverbálne naznačiť, že ste so sériou cvikov na danom zariadení neskončili, je napríklad prehodený uterák či položená fľaša s vodou. Ak ste ten, čo stojí na opačnej strane a ste netrpezlivý, stačí sa len jednoducho opýtať, či dané zariadenie ešte bude dotyčný používať, alebo už docvičil.
4. Nedýchajte druhým na krk
Nikto nemá rád, ak práve cvičíte na jednom zo zariadení a niekto na vás uprene pozerá. Je to nielen nepríjemné, ale aj poriadne neslušné. Žiaden dlhotrvajúci pohľad na druhého nie je na mieste, okrem toho, ak tým chcete voči niekomu prejaviť sympatie. Toho druhého to môže nielen znervózňovať, ale aj naznačovať, že je už načase prenechať zariadenie niekomu inému. Takýto pohľad je na mieste aj vtedy, ak už skutočne príliš dlho využívate cvičebné náradie nielen na posilňovanie. Buďte preto ohľaduplní, docvičte sériu a presuňte sa inde.
Tip pre teba: Ako behať keď chceš schudnúť
5. Upracte po sebe závažia, činky a iné pomôcky
Prečo si toľko ľudí myslí, že telocvičňa je ako ich súkromný majetok, a preto ho majú právo zanechať v akomkoľvek stave? Aj keď permanentka a vstupy do fitcentra niečo stoja, to ešte nikomu nedáva právo nechávať po sebe spúšť s myšlienkou, že si predsa platíte aj za upratovanie po sebe. Nie je to pravda. Cena vstupného do telocvične vás oprávňuje používať všetky dostupné zariadenia, ale zároveň vás aj zaväzuje dodržiavať pravidlá, ktoré v posilňovni platia. Navyše voľne pohodené pomôcky pod nohami môžu niekomu spôsobiť zranenie.
6. Vyhnite sa častému používaniu sociálnych sietí
Ublížilo by to niekomu, ak by svoj čas strávený v posilňovni alebo počas odpočinku venoval svojim myšlienkam ako mobilu a internetu? Je frustrujúce, ak čakáte na jedno zo zariadení alebo cvičebné pomôcky a niekto iný, kto ho má práve v ruke si svoj oddych kráti trávením na sociálnych sieťach. Tento komerčný trend sa stáva čoraz viac obľubený, a pritom si neuvedomujeme, ako nás internetová sieť pohltí celého. Majte rešpekt voči sebe, svojmu cvičeniu a tým, ktorí sú okolo vás. Tréning nebude nikdy efektívny, ak odpočívate zavesený na telefóne. Nanajvýš nevhodné je fotenie sa alebo nahrávanie videí počas vlastného posilňovania. Vo fitness centre, až na pár výnimočných chvíľ, nikdy nie sme sami. Je preto možné, že niekto, kto tam prišiel s cieľom skutočne trénovať sa neraz nedobrovoľne ocitá v pozadí selfie fotiek či videí na sociálnych sieťach.
7. Rozhovory s priateľmi o prehýrenej noci si nechajte na iné miesto
Do fitness centra prichádzajú rôzne vekové kategórie predovšetkým s cieľom vypnúť a oddýchnuť si od davu ľudí a hluku. A práve tam narazí na skupinu dobre zabávajúcich sa, ktorí sedia na lavičkách a hlučne sa bavia o fantastickej akcii počas víkendu. Asi nikto z nás netúži počúvať vaše pikošky a detaily z uplynulého dňa.
8. Nepúšťajte si hudbu príliš nahlas
Jednou z ďalších nepríjemností, s ktorou sa môžeme v posilňovni stretnúť, je počúvanie príliš hlasnej hudby. Či chcete alebo nie, takto musíte strpieť hudbu nie práve vášmu srdcu blízku. Čo v takom momente robiť? Odísť alebo zmeniť cvičebný plán s inými pomôckami? Jednoducho svojho kolegu slušne požiadajte o stíšenie, pretože jeho hlasná hudba zo slúchadiel vás obťažuje.
9. Telefonujte potichšie
Hlasné telefonovanie je ďalším fenoménom, ktoré všetci dobre poznáme z verejných priestranstiev či hromadných prostriedkov a reštaurácií… Niekedy sme doslova prinútení trpieť neustále vyzváňanie telefónu niekoho druhého či dokonca si nechcene vypočuť telefonát, o ktorý nemáte záujem. To isté platí aj o hlasnom telefonovaní vo fitness centre. Skúste sa nad tým zamyslieť a pred samotným tréningom si stíšiť zvonenie či prepnúť telefón na vibrovanie. V prípade zdvihnutia hovoru si nájdite menej rušný kútik, kde si svoj telefonát môžete pokojne vybaviť bez toho, aby to niekoho obťažovalo.
Tip pre teba: Najlepšie spaľovače tukov na trhu – recenzia
10. Dbajte na vhodné oblečenie
Aj keď sa niekomu môže zdať pritiahnuté riešiť oblečenie vo fitness centre, určite mi dáte za pravdu, že nie je vôbec príjemné vidieť nevhodne oblečeného športovca, ktorému počas tréningov stále niečo vykúka. Práve preto sa odporúča pred návštevou posilňovne vykonať v zrkadle zopár mŕtvych ťahov, aby sme si tak skontrolovali, či sú všetky švy odevu celé a či iní neuvidia to, čo chcete, aby bolo skryté.
11. Používajte to správne zariadenie
Nikto nespadol múdry z neba. Každý raz začínal s cvičením a používaním fitness centier. Veľakrát sa stane, že nájdeme cvičiť nejakého nováčika na zariadení, ktoré je pre daný cvik úplne nevhodný a blokuje tým tréning niekomu inému. Nie je preto hanbou nájsť si trénera aspoň na jednu návštevu fitcentra, ktorý vám poradí nielen s cvikmi, ktoré budú pre váš cieľ ako stvorené, ale ukáže vám aj zariadenia a správne prevedenie sérií.
12. Svoj ústny sekrét a výkriky nechajte doma
Správne dýchanie je dôležité pre každé cvičenie. Nie je však príjemné počúvať to, ako niekto hlasno pracuje na svojej postave. V zmesi príjemnej hudby a športovej klímy počuť tarzana nie je bohvieaký zážitok. Rovnako je vecou nevychovanosti stretnúť či stúpiť do pľuvancov, ktoré nepatria ani do posilňovne tretej cenovej. Myslite na to, že každý navôkol tam prišiel s jediným cieľom – zacvičiť si a aktívne zrelaxovať, nie vypustiť dušu a sekréty.
13. Neposkytujte svoje rady každému
Dnes je svet miestom, ktoré je nabité informáciami. Nie je problém nájsť si ich kdekoľvek sa nachádzame. Aj práve preto sme tak často frustrovaní z toho, ak nám niekto dáva nevyžiadané rady. Ak sa cítite kompetentný na to, že dokážete niekomu dobre poradiť, to ešte neznamená, že dotyčný o ne aj stojí. Ľudia v telocvični, zvlášť atraktívne ženy, pravdepodobne nechcú počuť vašu radu. Predtým, ako nadviažete kontakt, uistite sa, že o vaše rady niekto stojí.