Warning: Constant ADDONLIBRARY_TEXTDOMAIN already defined in /data/2/3/23f42c7f-6732-4adc-b093-81a9bbf140f2/fitcool.sk/web/wp-content/plugins/addon-library/provider/provider_functions.class.php on line 5
Vitamín B12 potrebuješ, aj keď si ho telo vyslovene nežiada - FitCool.sk

Vitamín B12 potrebuješ, aj keď si ho telo vyslovene nežiada. Zásoby nevydržia večne

vitamin b-12

S informáciou o vitamíne B12 sa najčastejšie stretneš pri nechutenstve. Vraj sa od neho dobre priberá. Nehovorí sa o ňom tak ako o vitamíne C. Jeho nedostatok nepostrehneš a predávkovanie vitamínom B12 nehrozí. Tento vitamín sa správa úplne inak, ako ostatné. Ovocie a zelenina ti ho neposkytnú. Telo si ho ukladá do zásob. Aké tajomstvá vitamín B12 skrýva a čo by si o ňom mal vedieť?

vitamin b-12
zdroj: pixabay

Vitamín B12 a jeho charakteristika

Vitamín B12 produkujú mikroorganizmy, ktoré žijú najmä v hrubom čreve. Je to za absorpčným bodom tenkého čreva, preto sa veľké množstvo tohto vitamínu dostane z tela nevyužité a treba ho doplniť potravou. Prežúvavce s jeho tvorbou problém nemajú. Vitamín B12 sa v ich prípade produkuje v bachore.

Je jediným vitamínom, ktorého molekulu tvorí kov, konkrétne kobalt. V potravinách sa viaže na bielkoviny alebo peptidy. V žalúdku ho enzýmy rozložia tak, aby sa mohol spojiť s bielkovinou R. Bez toho ho organizmus nedostane do tenkého čreva a odtiaľ sa nevstrebe tam, kde ho telo potrebuje.

Vitamín B12 a jeho formy

Pod pojmom vitamín B12 sa skrývajú jeho rôzne formy. Základnou je vitamín B12 kobalamín. Je to vo vode rozpustný vitamín a telo si v pečeni dokáže uložiť jeho veľké množstvo. O nedostatku vitamínu B12 v organizme sa dozvedáme až po rokoch, aj preto sa s týmto problémom bežne nestretávame a na vitamín B12 zabúdame. Pri ľuďoch s jeho nižším vstrebávaním alebo zhoršenou funkciou pečene sa jeho nedostatok prejaví už v priebehu niekoľkých mesiacov.

  • metylkobalamin (obsahujú ho najmä syry. Jeho výskyt ovplyvňuje najmä výroba)
  • hydroxokobalamín (je vo všetkých potravinách v malom množstve)
  • adenozylkobalamin (prijímaš ho v mäse a mliečnych výrobkoch)

Vo výživových doplnkoch sa používa najmä metylkobalamín a hydroxokobalamín. Nachádzajú sa v nich v takom množstve, aby pokryli odporúčanú dennú dávku tohto vitamínu.

Nedostatok vitamínu B12?

Príčinou nedostatku tohto vitamínu je porucha jeho vstrebávania. Je to vrodená porucha, ale s poruchou vstrebávania sa stretneš aj pri odstránení žalúdka. Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje anémiu, ochorenie, ktoré netreba podceňovať.

Veľká dávka vitamínu B12 nič nevyrieši. Na to, aby si zabezpečil jeho dostatočnú absorbciu, prijímaj ho častejšie a v menších dávkach.

Kedy odporúčaná dávka vitamínu B12 nestačí?

Každý organizmus je iný. Môj organizmus spotrebuje viac vitamínu B12, tvoj menej. Ovplyvňuje to niekoľko faktorov, o ktorých by si mal vedieť. Vyšší prísun vitamínu B12 si dopraj, keď:

    • máš problémy s tráviacim traktom (najmä žalúdkom a črevami)
    • poruchy slizníc v tráviacom trakte
    • dermatitída a zápaly v oblasti úst
    • stresuješ (telo vyžaduje viac vitamínu B12)
    • fajčíš a piješ alkohol (vitamín B12 doslova zabíja)
    • pravidelne užívaš lieky
    • si tehotná alebo dojčíš (organizmus ho potrebuje oveľa viac ako bežne)
    • máš 50 a viac (pomalšie sa vstrebáva a nemusí sa vstrebať v dostatočnom množstve)
    • si chorý alebo máš infekcie (organizmus pri ochorení reaguje inak, ako zdraví)
    • máš zlú životosprávu

Kde treba vitamín B12 hľadať?

Vitamín B12 nájdeš najmä v potravinách živočíšneho pôvodu. Patríš medzi mäsožravcov a v tvojom jedálničku nechýba mäso, ryby, mliečne výrobky (najmä syry) a vajcia? S potrebným množstvom vitamínu B12 nebudeš mať problém. Dennú dávku 3 mikrogramov  v strave dosiahneš. Tepelná úprava jedla množstvo vitamínov znižuje. Vyprážané mäso ti veľa vitamínu B12 neposkytne.

vitamin b-12
zdroj: pixabay

Zdravá strava bez vitamínu B12

Máš bohatú stravu na ovocie a zeleninu a vitamín B12 napriek tomu chýba? V týchto zdravých potravinách ho nenájdeš. Môžu sa v nich nachádzať jeho stopy, ale je to naozaj len minimálne množstvo. Fermentované potraviny rastlinného pôvodu, ako kyslá kapusta či pivo vitamín B12 obsahujú, ale nespoliehaj sa na to, že z nich dennú dávku tohto vitamínu získaš.

Vitamín B12 a chlorella

Počul si o zelenej riase chlorelle? V tejto jednobunkovej sladkovodnej riase sa vitamín B12 nachádza. Nič nepokazíš, keď si z nej denne pripravíš zelený nápoj. Organizmu dodáš vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a aminokyseliny, ktoré tvoj organizmus správne využije. Pomôže ti naštartovať detoxikačné procesy a zbaví telo nepotrebných toxínov. Darí sa jej redukovať nežiaduce účinky chemoterapie a rádioterapie a zvyšuje aktivitu imunitného systému. Vitamín B12 získaný z riasy chlorella organizmus ľahšie spracuje a vstrebe.

Vegetariáni a vegáni pozor

Mäso nepotrebuješ, uprednostňuješ vegetariánsku či vegánsku stravu? Vitamín B12 doplň prostredníctvom výživových doplnkov, aby ti nechýbal. Na jeho nedostatok neprídeš hneď. Prejaví sa po niekoľkých rokoch, o to je to prekvapujúcejšie.

Kde je vitamínu B12 najviac?

Vitamín B12 sa ukladá vo vnútornostiach a pečeni, preto sú aj jeho najväčším zdrojom. Lepšie sa absorbuje zo syra a z rýb ako z vajec a mäsa. Čítaj si zloženie potravín, ktoré kupuješ a dozvieš sa aj to, koľko vitamínu B12 sa v nich nachádza. Najviac ho obsahujú syry camembert, gouda a ementál. Tento vitamín sa viaže na proteíny. Ľahšie stráviteľné proteíny vitamín B12 absorbuje lepšie.   

Z jedného jedla telo dokáže prijať len 1,5 až 2,0 µg vitamínu B12. Vysoký príjem vitamínu naraz dennú dávku nevyrieši. Telo si zoberie len toľko, koľko potrebuje. Väčšia časť vitamínu tebou len tak prejde. Žiadny účinok ti neprinesie.

Prečo príjem vitamínu B12 nezanedbať?

Vitamín B12 ovplyvňuje metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín. Bez jeho prítomnosti metabolizmus nefunguje tak ako má. To ale nie je všetko, čo v spolupráci s vitamínom B12 funguje lepšie.

    • povzbudzuje energetický metabolizmus
    • podporuje rast a reprodukciu všetkých telesných buniek, aj mozgových (bunky nie také, ako majú byť a odzrkadľuje sa to na celom organizme)
    • uľahčuje premenu železa
    • podporuje chuť k jedlu (nechutí ti? Vitamín B12 chuť k jedlu prebudí)
    • podieľa sa na tvorbe červených krviniek. S dostatočným množstvom vitamínu B12 anémia nemá šancu
    • syntéza nukleových kyselín ho využíva pri tvorbe kostnej drene, kde vznikajá krv
    • zlepšuje koncentráciu
    • používa aj pri liečbe degeneratívnych chorôb
    • zvyšuje odolnosť voči alergénom
    • lieči pernicióznu (zhubnú) anémiu (trápi najmä starších ľudí)
    • spomaľuje starnutie

Čo ak chýba vitamín B12 bunkám?

Nedostatočne vyvinuté nervové bunky sa prihlásia zmetenosťou, otupenosťou, brnenín, zmenami nálad, nepokojom, poruchou videnia, závratmi, blúznením a halucináciami.

Zlé červené krvinky spôsobujú únavu a anémiu. Za zlými bielymi krvinkami je oslabená imunita a infekcie. Pokles krvných doštičiek znižuje zrážanlivosť krvi a predlžuje dobu hojenia rán. Výsledkom týchto pochodov v tele môže byť zvracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, nafukovanie až podvýživa.

vitamin b-12
zdroj: pixabay

Denná dávka vďaka výživovým doplnkom

Je nám jasné, že ustriehnuť dennú dávku tohto vitamínu nie je jednoduché a môže to byť aj finančne náročné. Ponuka výživových doplnkov je bohatá. Vitamín B12 v nej určite nájdeš. Injekčná forma sa lepšie vstrebáva. Podáva sa do svalu. Bez asistencie zdravotného personálu sa nepohneš. Pri nechutenstve sa s inou formou podania tohto vitamínu pravdepodobne nestretneš.

Správna kombinácia, lepší výsledok

Najčastejšie sa kombinuje s vitamínom B6 a kyselinou listovou. Ich účinok je v tejto kombinácii oveľa väčší. Kyselina listová a vitamín B6  prispievajú k aktívnej látkovej premene homocysteínu, vitamín B12 pôsobí na rast červených krviniek a na podporu imunitného systému.

Výživové doplnky ti nepomôžu len s doplnením vitamínu B12. Výživové doplnky ti pomôžu posilniť aj imunitný systém.

Prosím ohodnoť náš článok

4 thoughts on “Vitamín B12 potrebuješ, aj keď si ho telo vyslovene nežiada. Zásoby nevydržia večne

  1. Pingback: 5 superpotravín, ktoré posilnia tvoju imunitu - FitCool.sk

  2. Pingback: Ako na zdravé vlasy v zime - FitCool.sk

  3. Pingback: TOP 7 najlepších multivitamínov na trhu – Ako vybrať najlepší? - FitCool.sk

  4. Pingback: Bio Aloe vera: Krásna a zdravá zároveň - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.