Cvičíš pravidelne, ale cítiš, že to už nie je ono? Vyskúšaj záťažovú vestu a svoj tréning posuň na vyšší level. So záťažovou vestou si sa ešte nestretol a nevieš, čo to je a ako sa používa? Nevadí. My ti tohto výborného pomocníka pre domáci tréning a beh radi predstavíme.
Čo so sebou záťažová vesta prináša?
Áno, pochopil si to správne. Nie je to vesta, ktorú si oblečieš na nedeľňajší obed ku babičke, aby si jej urobil radosť. Záťažová vesta ti bude robiť spoločnosť pri cvičení, aby ste spolu popracovali aj na týchto veciach:
- tréning so záťažovou vestou je intenzívnejší. Cvičenie je namáhavejšie. Zapojíš viac sily, spáliš viac tuku a získaš viac svalovej hmoty. Gravitačná sila ťahá závažie dole a tebe neostáva nič iné, len sa s ňou popasovať. Skús to. Nohy dostanú poriadne zabrať.
- posilňuje činnosť srdca a kardiovaskulárny systém
- zrýchľuje metabolizmus
- zlepšuje sústredenie, kondíciu a vytrvalosť
- posilňuje chrbtové svalstvo
- so záťažovou vestou získaš väčšiu dynamiku a ľahkosť pohybu
Odporúčame pre vás najlepšie záťažové vesty
Pri ktorom cvičení sa používa najčastejšie?
Záťažovú vestu môžeš zapojiť do každého cvičenia. Najviac sa používa pri cvičení s váhou vlastného tela, behu, rýchlej chôdzi, turistike, chôdzi do schodov, ale aj pri drepoch, výpadoch a kľukoch. Vyskúšaj plank. Čo myslíš, ako dlho vydržíš?
Na čo si dávať pozor?
Záťažovú vestu zapájaj do tréningov postupne. Testuješ svoje svaly. Nepreťažuj sa hneď na začiatku, lebo si cvičenie sprotivíš. Pomaly ďalej zájdeš. Záťažová vesta je na zintenzívnenie tréningu. Niečo už za sebou mať už musíš.
Keď ju nebudeš používať správne, môže ti ublížiť. Pri zlej technike cvičenia a zbytočného preťaženia si to odnesú tvoje kĺby, bedrá, kolená a chrbát. Pri dobrom nastavení a správnom používaní je pravdepodobnosť zranenia minimálna.
Ktorú záťažovú vestu si vybrať?
Každá značka záťažových viest má svoje špecifiká. Potreujú sa odlíšiť a každá sa snaží presvedčiť ťa, že tá ich je najlepšia. V základných prvkoch sú všetky rovnaké. Najčastejšie sa vyrábajú z neoprénu a nylónu. Vesta musí byť pohodlná a nikde ťa nesmie tlačiť a obmedzovať ťa pri cvičení.
S pieskom, či so závažiami?
Existujú vesty, pri ktorých sa ty rozhodneš, s akou váhou absolvuješ dnešný tréning. Na veste je veľa vreciek na závažia. Tento tip vesty je variabilnejší. Záťaž môžeš kedykoľvek zmeniť.
Sú vesty vyplnené pieskom alebo oceľovými guľôčkami. V týchto vestách je závažie rozložené rovnomerne a nemôžeš ho meniť. Výhodou je, že si ju oblečieš a ideš. Suchý zips vestu udrží presne tam, kde treba a zabránia jej posunúť sa inde. Jediné, čo treba pred prvým použitím urobiť, je nastaviť si popruhy tak, aby vesta dobre sedela a nikde netlačila. Vkladaniu závažia nemusíš venovať žiadny čas navyše.
Koľko má záťažová vesta vážiť?
V ponuke športových obchodov nájdeš vesty od 5 do 50 kg. O tom, že váhu zvyšuješ postupne, sme už hovorili. Nezabúdaj na to. Odporúča sa používať vesty, ktoré neprekročia 5 až 10% váhy tvojho tela. Všetko závisí od tvojej kondície a druhu cvičenia.
Tréning so záťažovou vestou vyzerá aj takto
Trénuješ so záťažou, ale na súťažný beh si sa vybral bez vesty. Cítiš tú ľahkosť pohybu? Máš pocit, že ti niečo chýba, ale bežíš rýchlejšie a vydržal by si behať oveľa dlhšie? Výborne. Presne o to pri používaní záťažovej veste ide.
Pingback: Ako cvičiť na stepperi v domácom prostredí - FitCool.sk
Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk